czwartek, 20 września 2018

Już w sobotę rozpoczynamy XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana



W sobotę, 22 września w Filharmonii Częstochowskiej o godz. 19.00 Koncertem Inauguracyjnym rozpocznie się XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana. Zagrają m.in. Shlomo Mintz, Roby Lakatos, Mariusz Patyra, Atom String Quartet czy Kapela Maliszów.

Festiwal to najlepsza okazja, aby posłuchać w Częstochowie niekwestionowanych mistrzów skrzypiec i innych instrumentów smyczkowych.

12. edycja Festiwalu to siedem niezwykłych, zróżnicowanych stylem i charakterem wydarzeń koncertowych.
Koncert inauguracyjny i finałowy to popisy światowej sławy skrzypków, którzy wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej.
Gwiazdą  pierwszego będzie Shlomo Mintz. Ten uważany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec, wychował się i muzycznie edukował w Izraelu, gdzie zadebiutował w wieku 11 lat z Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, którą tworzył w latach 30-tych patron naszego Festiwalu Bronisław Huberman. Na otwarcie Festiwalu zabrzmią w wykonaniu Shlomo Mintza przebojowe Pory roku Vivaldiego oraz II Koncert skrzypcowy Wieniawskiego.  Z kolei finałowy koncert uświetni Roby Lakatos z programem „Szalone skrzypce i muzyka świata”. Węgierski Rom, wirtuoz skrzypiec, poruszający się na granicy stylów od klasyki, poprzez jazz po muzykę cygańską  ceniony jest za kunszt, energię i wszechstronność.
Ponadto 12. Festiwal Hubermanowski to: recitale (mistrzowski Mariusza Patyry, pierwszego Polaka, który wygrał „Premio Nicolo Paganini” i wystąpił na Festiwalu Hubermana w 2003 roku jako „Wielki talent, wielka nadzieja”; Aleksandry Szwejkowskiej promujący płytę „Pieśń o Ziemi”; składów kameralnych: Diverso String Quartet i Huberman Piano Trio), projekt jazzowy „Seifert” w interpretacji Atom String Quartet, koncert „Folk nie z tej ziemi” zespołów łączących brzmienia etniczne, folkowe z elementami klasyki i jazzu, czyli Lautari i Kapeli Maliszów.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna dokumentująca najważniejsze momenty festiwalowych edycji oraz wystawa pamiątek po Bronisławie Hubermanie.
Pojawią się nowe pocztówki, zdjęcia i artykuły z dawnej prasy związane z częstochowskim geniuszem skrzypiec.