poniedziałek, 10 września 2018

Dopełnienie wystawy „Beksiński. Granice realności”


Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza  w dniach 23.09 do 28.10.2018 do Sali Muzeum na wystawę fotografii:
Beksiński-Lewczyński. Dopełnienie konieczne

Spotkanie inaugurujące wystawę odbędzie się 23/09/2018, godz. 16.00 w Sali Poplenerowej.


***

Razem z Muzeum Śląskim w Katowicach Miejska Galeria Sztuki przygotowała jeszcze jeden projekt prezentowany w ramach Muzeum Beksińskiego. 
Projekt ten (wystawa i spotkanie) opiera się na odwołaniu do wieloletniej przyjaźni – osobistej i artystycznej - Zdzisława Beksińskiego z Jerzym Lewczyńskim. W ich przyjaźni, oprócz spotkań bezpośrednich, istotną rolę odgrywały listy, które były dla obu artystów także formą prowadzenia dyskusji o sztuce fotografii. (Beksiński i Lewczyński razem z Bogusławem Schlabsem tworzyli przez pewien czas prezentującą się wspólnie nieformalną grupę fotografików, potem Beksiński odstąpił na zawsze od fotografii).
Niewielką wystawę, na którą złożą się wybrane fotografie Beksińskiego ze zbiorów NCK w Krakowie oraz wybór fotografii Jerzego Lewczyńskiego ze zbiorów Muzeum Śląskiego zainauguruje spotkanie, podczas którego zaplanowano wystąpienia przedstawicielek MŚ i MGS o „dwugłosie artystycznym Beksiński/Lewczyński”. Wyjątkową okoliczność stanowić będzie pokaz slajdów z prywatnej kolekcji Jerzego Lewczyńskiego pokazujący przyjacielskie relacje  obu artystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz