wtorek, 29 stycznia 2019

XXII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2019 w Niegowie

27 stycznia 2019 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie odbyła się XXII edycja Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych HERODY 2019. 

Przegląd o charakterze konkursu skierowany jest do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu szeroko pojętej Jury.
Celem imprezy jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem. Istotnym założeniem organizatorów jest też integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.
Do konkursu mogą zgłaszać się grupy: herodowe, ostatkowe, kolędnicze złożone zarówno z dorosłych jak i dzieci. W przeglądzie rokrocznie biorą udział osoby w różnym przedziale wiekowym.
Część konkursową poprzedził barwny korowód kolędników, w skład którego weszli członkowie zespołów, zaproszeni goście i mieszkańcy Niegowy. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali  Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Pani Małgorzata Majer i Wójt Gminy Niegowa Pan Mariusz Rembak.  Prezentacje oceniało jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – etnograf, Joanna Kryszka – etnolog i Małgorzata Majer - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji postanowiło przyznać następujące miejsca:
w kategorii dziecięcej:
  • I miejsce Zespół „Kołacz” im. Stanisława Czesnego z Lusławic,
  • II miejsce Grupa kolędnicza „Sokoły” z Sokolnik,
  • III miejsce „Kolędnicy ze Świetlicy” z Niegowy,

w kategorii dorosłych:
  • I miejsce „Herody” z Sygontki,
  • II miejsce Grupa kolędnicza z Cielętnik,
  • III miejsce „Cyganki” z Niegowy,
  • III miejsce „Misie” z Niegowy, 
Nagrody pieniężne dla każdej z grup ufundował ROK Częstochowa.
Nominacje na Góralski Karnawał do Bukowiny Tatrzańskiej uzyskały „Herody” z Sygontki i Grupa kolędnicza z Cielętnik.źródło;ROK Częstochowa
fot. Sławomir Jodłowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz