Przegląd o charakterze konkursu skierowany jest do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu szeroko pojętej Jury.
Celem imprezy jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem. Istotnym założeniem organizatorów jest też integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.
Do konkursu mogą zgłaszać się grupy: herodowe, ostatkowe, kolędnicze złożone zarówno z dorosłych jak i dzieci. W przeglądzie rokrocznie biorą udział osoby w różnym przedziale wiekowym.
Część konkursową poprzedził barwny korowód kolędników, w skład którego weszli członkowie zespołów, zaproszeni goście i mieszkańcy Niegowy. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Pani Małgorzata Majer i Wójt Gminy Niegowa Pan Mariusz Rembak. Prezentacje oceniało jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – etnograf, Joanna Kryszka – etnolog i Małgorzata Majer - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji postanowiło przyznać następujące miejsca:
w kategorii dziecięcej:
- I miejsce Zespół „Kołacz” im. Stanisława Czesnego z Lusławic,
- II miejsce Grupa kolędnicza „Sokoły” z Sokolnik,
- III miejsce „Kolędnicy ze Świetlicy” z Niegowy,
w kategorii dorosłych:
- I miejsce „Herody” z Sygontki,
- II miejsce Grupa kolędnicza z Cielętnik,
- III miejsce „Cyganki” z Niegowy,
- III miejsce „Misie” z Niegowy,
Nominacje na Góralski Karnawał do Bukowiny Tatrzańskiej uzyskały „Herody” z Sygontki i Grupa kolędnicza z Cielętnik.
źródło;ROK Częstochowa
fot. Sławomir Jodłowski