czwartek, 24 stycznia 2019

JUŻ W PIĄTEK KONCERT PRZED PORTUGALSKIM TOURNÉE!


Filharmonia Częstochowska zaprasza:

25.01.2019, godz. 19.00, Sala koncertowa  
KONCERT PRZED PORTUGALSKIM TOURNÉE


Wystąpią: 
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Artur Pizarro - fortepian
  • Nuno Côrte-Real – dyrygent
W programie: 
  • Maurice Ravel – Suita Moja matka gęś
  • Nuno Côrte-Real – Rock - tribute to Ligeti op. 21b
  • Siergiej Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30

***'

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej dzięki współpracy z agencją Darcos Associação Cultural będzie miała okazję zaprezentować się portugalskiej publiczności podczas dwóch koncertów: 2 lutego w Teatro-Cine w Torres Vedras i 3 lutego w prestiżowej sali Centro Cultural de Belém w Lizbonie. Z myślą o melomanach, którym nie będzie dane uczestniczyć w tych wydarzeniach, Filharmonia przygotowała wyjątkowy koncert. W pełnej wyjazdowej obsadzie i w tym samym programie koncertowym artyści zaprezentują się na scenie Filharmonii Częstochowskiej 25 stycznia 2019 roku. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi Nuno Côrte-Real - (także autor utworu Rock, jeden z najważniejszych współczesnych portugalskich kompozytorów), przy fortepianie zasiądzie ceniony za swą wszechstronność pianista Artur Pizarro.

Utwór Rock to hołd dla węgierskiego kompozytora György Ligeti’ego, powstał w 2003 roku na początku kariery Nuno Côrte-Reala, w czasie gdy starał się uwolnić od akademickiego stylu i "obowiązkowej" estetyki narzuconej przez instytucje muzyczne. W tym, podobnie jak w innych utworach z tego samego okresu, kompozytor szuka własnego języka, stosując elementy klasycznej muzycznej składni i wykorzystując zasoby muzyczne zabronione przez awangardowy akademizm. W przypadku Rock nacisk kładziony jest na element rytmiczny i użycie regularnego pulsowania i powtarzania jako elementu strukturalnego. Pomimo tytułu, nie jest to dzieło w stylu Ligeti’ego, ale muzyczne uczczenie tego kompozytora, który w drugiej połowie XX wieku był niezwykłym przykładem niezależności od systemu. Z drugiej strony, bezpretensjonalna, minimalna aranżacja oraz pierwotne i synkopowane rytmy zdają się odnosić do świata muzyki rockowej.


Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl

Kasa Filharmonii tel.: 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek 09.00-19.00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza