wtorek, 23 stycznia 2018

Kontynuacja tradycji

Odpowiednią uchwałę – na wniosek szkolnej społeczności – podjęła Rada Miasta. Szkoła przy ul. Schillera będzie kontynuować tradycje Gimnazjum nr 3, któremu też patronowała AK.

O nadanie szkole imienia Armii Krajowej wystąpili wspólnie: rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski. Wniosek taki jest zgodny z zapisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z marca 2017 roku w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli.

SP nr 48 chce kształtować w uczennicach i uczniach cechy takie jak honor, zaangażowanie czy koleżeństwo. Żołnierki i żołnierze Armii Krajowej i Szarych Szeregów uosabiali te cechy i mogą być dla młodych ludzi doskonałym przykładem do naśladowania.

Szkoła będzie kontynuować tradycje Gimnazjum nr 3, któremu patronowała właśnie Armia Krajowa i które mieściło się w budynku SP nr 48 przed zeszłoroczną reformą edukacji. Gimnazjum współpracowało ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, organizowało spotkania z kombatantami, konkursy patriotyczne, uczestniczyło w miejskich uroczystościach, sesjach naukowych, projektach patriotycznych czy edukacyjnych.

Szkoła była też organizatorem Dni Patrona, koncertów pieśni patriotycznych w parku im. S. Staszica; utworzyła Izbę Pamięci Armii Krajowej, w której odbywały się lekcje wychowania patriotycznego; sprawowała opiekę nad grobami żołnierzy AK na cmentarzu Kule. Pielęgnowanie tradycji i wartości patriotycznych przyniosło Gimnazjum nr 3 – jako jednej z nielicznych szkół w Polsce – medal Pro Memoria. SP nr 48, do której w wyniku reformy zostało włączone Gimnazjum nr 3, będzie kultywować tę działalność, propagując wśród uczniów patriotyczne tradycje Armii Krajowej.

Uchwała radnych w sprawie nadania imienia szkole nie powoduje skutków finansowych.

Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku w wyniku połączenia wielu różnych organizacji konspiracyjnych. Była największą podziemną armią w czasach II wojny światowej. Szacuje się, że w jej szeregach służyło około 330 tysięcy żołnierzy. Podlegała przebywającemu na emigracji w Londynie Wodzowi Naczelnemu gen. Władysławowi Sikorskiemu. W kraju władzę sprawował Komendant Główny. W latach 1942-1943 był nim gen. Stefan Grot-Rowecki, po jego aresztowaniu, w latach 1943-1944, gen. Tadeusz Bór – Komorowski; po upadku powstania warszawskiego ostatnim komendantem został Leopold Okulicki – Niedźwiadek. Armia Krajowa posiadała wszystkie służby regularnego wojska łącznie z wywiadem i kontrwywiadem. Jej działalność skupiała się na walce cywilnej i zbrojnej.
mb
Źródło: PAP S.A.