czwartek, 4 stycznia 2018

Dwie szopki na Jasnej Górze.

Tegoroczna szopka bożonarodzeniowa to nie tylko umieszczona na dziedzińcu tradycyjna chata góralska z figurami Świętej Rodziny. Nowością jest ruchoma szopka usytuowana fosach.

Tworzy ją 40 figurek, które przyjechały aż z Włoch.
- Każda figurka ma swoje serce. Jest nim urządzenie, które nią porusza. Każda wykonuje określoną czynność - opowiada o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
W szopce są postaci przedstawiające codzienne życie w Betlejem. Jest kowal, piekarz, rybak, są ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, krzątający się przy swoich domach i pasterze opiekujący się zwierzętami.

W drugiej części ruchomej betlejemki znalazły się odniesienia do polskiej rzeczywistości. Jest makieta Jasnej Góry i podążający wokół niej biali mnisi – paulini stróże częstochowskiego klasztoru zapraszający do przybywania do Królowej Polski. Dla podkreślenia roli Jasnej Góry jako sanktuarium narodowego prezentowane są polskie stroje regionalne. Ruchoma szopka to od wielu lat marzenie ojca dekoratora. By ją stworzyć na Jasnej Górze, pojechał specjalnie do Włoch, na wystawę sztuki sakralnej.
 - Nie było łatwo, bo artyści niechętnie odsłaniają pewne tajniki, ale udało się i myślę, że było warto - mówi o. Kraszewski.
Ma nadzieję, że co roku figurek będzie przybywać.

Główna bożonarodzeniowa szopka stoi na jasnogórskim dziedzińcu, przed wejściem do bazyliki. Drewnianą chatę, podobnie jak rok temu, wykonali górale. Są w niej dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek. Nie brakuje również żywych zwierząt, w tym oślicy Amelki.

Szopkę można zwiedzać w dni powszednie od godz. 9.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 21.00.
Więcej: www.jasnagora.com

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry