środa, 14 marca 2018

Spotkanie z kuratorem - Muzeum Częstochowskie zaprasza na wystawę "Najpiękniejsze owady świata"

17 marca 2018 r. zapraszamy w godzinach 11.00-13.00 na spotkanie z kuratorem – dr Ewą Kaczmarzyk.


Świadomie co kilka lat powracamy do niezwykłych eksponatów z Działu Przyrody naszego muzeum. Piękne, barwne motyle, groźnie wyglądające chrząszcze i owady o niezwykłych kształtach zawsze przyciągają uwagę zwiedzających i stanowią niewątpliwą atrakcję.

Wystawa jest prezentacją kolekcji owadów egzotycznych, pochodzących z najodleglejszych zakątków ziemi, którą Muzeum Częstochowskie zakupiło w 2000 roku od częstochowskiego kolekcjonera Jana Bieńkowskiego. Zbiór liczy około tysiąca okazów najpiękniejszych motyli i chrząszczy świata. Po raz pierwszy prezentowaliśmy go na przełomie roku 2011/2012.

Występowanie określonych gatunków owadów uzależnione jest od warunków klimatycznych i szaty roślinnej, występującej na danym obszarze. W takim też ujęciu, czyli według krain zoogeograficznych, takich jak kraina neotropikalna, indoaustralijska i etiopska, zostanie zaprezentowana omawiana kolekcja.
Największa na świecie liczba i różnorodność owadów występuje w krainie neotropikalnej. Na każdej wystawie przyrodniczej błękitne motyle z rodziny Morphidae (Morfidy) – o pięknych, metalicznie połyskujących we wszystkich odcieniach koloru niebieskiego skrzydłach – najbardziej przyciągają uwagę zwiedzających. Z kolei do występującej w krainie indoaustralijskiej rodziny Papilionidae (Pazie) należą największe, a także najpiękniejsze motyle świata. Szczególnie wyróżniają się ogromne pazie rajskie z rodzaju Ornithoptera.
Krainę etiopską tworzy kontynent afrykański na południe od Sahary i Madagaskar. Występujące tutaj motyle najczęściej ubarwione są w różnych odcieniach koloru czerwonobrązowego lub piaskowego – typowych dla afrykańskiego krajobrazu. W Afryce występują także najlepiej latające motyle na świecie. Charaxes brutus, którego prezentujemy, z powodu szybkiego lotu na dużych wysokościach należy do rzadkości w kolekcjach entomologicznych…
Odrębny zbiór stanowią motyle nocne i chrząszcze – reprezentanci wymienionych wyżej krain geograficznych. Wśród chrząszczy pokazujemy między innymi największego chrząszcza świata, południowoamerykańskiego Dynastes hercules.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej niezwykle interesującej kolekcji ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego!
Oprowadzanie kuratorskie - w cenie biletu.