wtorek, 13 marca 2018

Zawalczą o wyjazd do Warszawy

Aż trzy szkoły z naszego regionu zakwalifikowało się do wojewódzkiego etapu Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. 
16 marca w Chorzowie zmierzą się z 19 innymi placówkami z naszego województwa. Zwycięska drużyna będzie reprezentować Śląsk podczas finału Olimpiady w Warszawie.

W sumie do olimpiady ZUS z terenu działalności Oddziału ZUS w Częstochowie zgłosiło się 467 uczniów z 16 szkół. Młodzież miała za zadanie zapoznać się z czterema lekcjami na temat ubezpieczeń społecznych, a wiedza którą nabyli została zweryfikowana w eliminacjach szkolnych. Konkurencja była ogromna, bo na Śląsku do olimpiady zgłasza się zawsze największa liczba chętnych. W tym roku wzięło w niej udział 4577 uczniów z 132 szkół. Stąd też taka trudność, by dostać się już do drugiego etapu konkursu.

Uczniom z IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie udało się zdobyć maksymalną liczbę punktów w etapie szkolnym i tym samym znaleźli się w czołówce szkół, które zakwalifikowały się do wojewódzkiego etapu. Również świetnie wypadli uczennice z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, którym do pełnej puli punktów zabrakło zaledwie jednego punktu. Nasz region reprezentować będą także uczennice Zespołu Szkół nr 1 im. A.Mickiewicza w Lublińcu. Gratulujemy młodzieży, bo konkurencja była ogromna.

Teraz przed nimi kolejna porcja wiedzy, którą muszą przyswoić, by stanąć po laur zwycięstwa już w etapie centralnym. Najlepsi w kraju mogą liczyć na cenne nagrody rzeczowe (laptopy, tablety, czytniki e-booków) oraz indeksy i preferencyjne warunki w rekrutacji na uczelnię. Na zwycięzców w finale czekają też indeksy na wyższe uczelnie, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, UJK w Kielcach, Akademii Pomorskiej, UMK w Toruniu, UWM w Olsztynie, lubelskiego KUL oraz UPH w Siedlcach.

„Lekcje z ZUS” i Olimpiada cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W pierwszej edycji w „Lekcjach” brało udział ponad 17 tys. uczniów, z czego 11 tys. uczestniczyło w konkursie. W tym roku 62 tys. uczniów wzięło udział w „Lekcjach” z czego aż 30 tys. zdecydowało się na udział w Olimpiadzie. Od początku projektu, który trwa od 2014 r., w „Lekcjach” uczestniczyło ponad 157 tys. uczniów. Blisko 85 tys. z nich brało udział w Olimpiadzie.

Dla uczniów zainteresowanych Olimpiadą, ZUS uruchomi w połowie lutego na Facebook’u oficjalny fanpage o nazwie „Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na fanpage’u publikowane będą informacje, które będą pomocne uczniom przygotowującym się do Olimpiady.


Beata Kopczyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz