Samorząd Równych Szans to organizowany przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego konkurs na najlepsze praktyki samorządów na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym roku była to już jego dziewiąta edycja. Brały w niej udział samorządy z całego kraju, które realizują projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu lokalnych społeczności. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: najlepsza gmina, najlepszy powiat grodzki, najlepszy powiat ziemski/województwo.
Częstochowa zajęła I miejsce w edycji regionalnej konkursu za najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych. Nasze miasto nagrodzono za projekt Droga ku samodzielności osób z niepełnosprawnością.
Realizacja projektu, którego partnerem jest Fundacja Oczami Brata rozpoczęła się w grudniu 2016 roku i dotyczy całej społeczności osób niepełnosprawnych. Jednym z działań jest założenie Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”. W jej ramach uruchomiono klubo kawiarnię przy ulicy Przemysłowej, w której zatrudnienie znalazło sześć osób z niepełnosprawnością. O jej wyjątkowości świadczy nie tylko działalność kulinarna, społeczna i artystyczna, ale przede wszystkim to, że w jej funkcjonowanie zaangażowane są właśnie osoby z niepełnosprawnością. Spółdzielnia socjalna jest jednym z etapów na drodze do całkowitego usamodzielnienia się. W „Alternatywie 21” odbywają się koncerty, spotkania autorskie, wernisaże, turnieje wiedzy. Na miejscu można kupić rękodzieło, przygotowane przez lokalnych artystów lub podopiecznych Centrum Integracji Społecznej.
W ubiegłym roku powstały też dwa mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością (projekt „Aktywni niepełnosprawni w Częstochowie”).Tutaj działania skierowane są na trening rozwijający kompetencje związane m.in. z samodzielnym funkcjonowaniem, zamieszkaniem poza domem rodzinnym, nabyciem kompetencji związanych z poruszaniem się po mieście, obsługą urządzeń RTV, AGD oraz teleinformatycznych (komputer, komórka), wzrostem umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej. Istotne jest także podniesienie kwalifikacji zawodowych osób niepełnosprawnych, zmotywowanie ich do poszukiwania pracy i w konsekwencji podjęcia zatrudnienia. Uczestnicy projektu mają zapewnione wyżywienie, transport, rehabilitację społeczną (m.in. bony aktywizujące i ubezpieczenie NNW) oraz wsparcie psychologiczne i coachingowe, przez całą dobę towarzyszą im Asystenci Osobiści Osób Niepełnosprawnych.
Projekt Droga ku samodzielności osób z niepełnosprawnością jest finansowany z budżetu miasta, ze środków unijnych, PFRON, sponsorów i innych.
Gala wręczenia nagród w konkursie Samorząd Równych Szans odbyła się 26 lutego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Źródło: PAP S.A.