wtorek, 14 listopada 2017

Jubileusz 65-lecia Zespołu „Śląsk”

Zespół „Śląsk” i Przyjaciele – wspólne koncerty Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego „SLUK” i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, w ramach Jubileuszu 65-lecia Zespołu „Śląsk”

Od 18 do 24 listopada, Zespół „Śląsk” będzie gościł w swojej siedzibie Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy „SLUK” z Bratysławy. W ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia Zespołu „Śląsk”, odbędą się cztery koncerty pod hasłem: Zespół „Śląsk” i Przyjaciele. Goście ze Słowacji spotkają się z publicznością w Koszęcinie oraz na wspólnych koncertach ze „Śląskiem” w Chorzowie, Częstochowie i Zabrzu.


Podczas pobytu Słowaków w Polsce artyści wystąpią:

- 19 listopada o godz. 19:30 w Koszęcinie – Zespół „SLUK”

- 20 listopada o godz. 19:00 w Chorzowskim Centrum Kultury – „Śląsk” i „SLUK”

- 21 listopada o godz. 19:00 w Filharmonii Częstochowskiej – „Śląsk” i „SLUK”

- 23 listopada o godz. 19:00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu – „Śląsk” i „SLUK”

W programie koncertów polski i słowacki repertuar ludowy. Zespół „Śląsk” zaprezentuje m.in. śląskie przeboje: „Trojaka”, „Karolinkę”, „Szła dzieweczka”, a także „Taniec chustkowy”, „Polkę opolską”, „Kołomajki”, „Pije Kuba”, „Tańce górali podhalańskich”  i krakowiaka. Nie zabraknie słynnej pieśni Stanisława Hadyny - „Helokanie”, od której wziął nazwę wspólny projekt „Śląska” i Zespołu „SLUK”. 
Słowacy przyjadą do Polski z programem pt. „Krížom-krážom”. Jak sami opisują, program jest wynikiem analizy materiałów źródłowych oraz badań etnograficznych i nawiązuje do zwyczajów i obrzędów. Tworzą go tańce regionalne Słowacji. Na scenie artyści zaprezentują folklor charakterystyczny dla miejscowości: Terchova, Kunów, Kozarovce, a także z regionu Górnego Liptowa i Myjawy. Zapierające dech w piersiach układy choreograficzne, pieśni będące odbiciem słowiańskiej duszy Polaków i Słowaków, charakterystyczne dla obu krajów dźwięki ludowej muzyki,
a wszystko w oprawie bajecznie kolorowych kostiumów. Jedyna, niepowtarzalna okazja do podziwiania we wspólnym koncercie niekwestionowanych gigantów europejskiego folkloru!

Aby w pełni wykorzystać pobyt Zespołu „SLUK” w gościnnym Koszęcinie i utrwalić wzajemne relacje artystyczne, członkowie słowackiego zespołu poprowadzą także dla polskich kolegów ze „Śląska” warsztaty taneczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz