czwartek, 6 października 2016

W Galerii Jurajskiej zamieszkało kilkaset morskich stworzeń

W Galerii Jurajskiej stanęło gigantyczne akwarium. 
Żyje w nim m.in. kilkadziesiąt gatunków egzotycznych ryb, krabów i koralowców. To nowa atrakcja edukacyjna największego centrum handlowego w Częstochowie.
Ma aż 4 metry długości i jest zdolne pomieścić ponad 4 tys. litrów słonej wody - w Galerii Jurajskiej stanęło właśnie olbrzymie akwarium morskie, jedyne tego typu w Częstochowie.

W szklanym zbiorniku zamieszkało blisko 400 ryb, w tym wiele gatunków pochodzących m.in. z okolic Japonii, Nowej Kaledonii, Australii, Hawajów, Wysp Bahama czy Karaibów. Są wśród nich m.in. zebrasoma żółta, sailfiny tang, kardynałki, brzydale, babki, pokolce strojne, a także ryby z gatunków Hepatus i Błazenek - znane z filmu animowanego "Gdzie jest Nemo?". W sumie ponad 20 odmian. 

Oprócz ryb w akwarium żyją także: pochodzący z Florydy krab mitrax i zamieszkujący wybrzeża Japonii dekator, a także krewetka szkarłatna z Malediwów, rozgwiazda piaskowa i ślimak babylonia
z Pacyfiku oraz ślimak turbo z Meksyku. Zbiornik wypełnia także 20 gatunków koralowców, które na co dzień występują w rafach wzdłuż wybrzeży m.in. Madagaskaru, Wysp Salomona, Nowej Gwinei, Balii i Australii. Nie zabrakło także mieszkańców Wielkiej Rafy Koralowej. Wśród nich są m.in. koralowce funga, gonipora, rhodactis, zoanthus i klyxum. 

Jak podkreślają pomysłodawcy, nowe miejsce w Galerii Jurajskiej ma spełniać przede wszystkim funkcję edukacyjną i wypoczynkową. Centrum handlowe planuje tutaj organizację interaktywnych zajęć z biologii dla przedszkoli i szkół podstawowych, a także specjalne akcje edukacyjne przybliżające wiedzę o życiu na dnie morza.

- Z akwarium może korzystać każda szkoła, która chce zorganizować nietypową lekcję biologii
w terenie. Organizację takich zajęć już wkrótce ułatwi specjalny ekran interaktywny z przewodnikiem, który stanie przy zbiorniku. Dzięki niemu będzie można lepiej poznać gatunki ryb, ich zwyczaje,
a także tę część świata, z której pochodzą stworzenia. W bazie wiedzy znajdą się także informacje
o koralowcach i ekosystemie Pacyfiku i Oceanu Spokojnego
- mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Ciekawostką jest fakt, że stworzenia, które właśnie zamieszkały w akwarium są bardzo młode. Istnieje więc możliwość podglądania ich rozwoju. - To okazja, żeby śledzić wszystkie etapy rozwoju ryb, krabów czy krewetek. Stworzenia, które dziś zamieszkały akwarium, będą znacznie większe - podkreśla Dziubin.

Ale akwarium ma spełniać nie tylko funkcję edukacyjną - podkreśla galeria. Docelowo wokół zbiornika staną także specjalne siedziska i powstanie strefa wypoczynkowa. 
To już kolejna inwestycja Galerii Jurajskiej. Na początku roku centrum handlowe zmodernizowało swoją strefę restauracyjną, a także wymieniło tradycyjne oświetlenie na parkingach na LED-owe. Latem z kolei galeria odświeżyła elewację i tereny zielone wokół galerii. -W planach są także kolejne inwestycje m.in. strefa rozrywki wzdłuż bulwarów Warty - zapowiada galeria.