piątek, 14 października 2016

Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie istniały w latach 1939-1947. Pod koniec II wojny światowej były poważną - liczącą ćwierć miliona żołnierzy - siłą militarną. 
Jej żołnierze walczyli na frontach Afryki Północnej i Europy Zachodniej, m.in w bitwie o Anglię, pod Tobrukiem, Narvikiem, Arnhem, Gazalą, Monte Cassino, Ankoną, Bolonią i Falaise.

Geneza formacji sięga września 1939 r. i umowy polsko-francuskiej w sprawie utworzenia dywizji polskiej we Francji, a następnie umowy ze stycznia 1940 r. o utworzeniu tam Wojska Polskiego. Drogi do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie były różne. Jako pierwsi ich szeregi zasilili ochotnicy z zachodniej Europy, a w dalszej kolejności internowani w krajach bałtyckich, na Węgrzech, Rumunii, ochotnicy z Ameryki Północnej i Południowej, Polacy zesłani na Syberię oraz więzieni przez Sowietów i w końcu uciekinierzy z Wehrmachtu. Wszyscy oni, służąc w różnych jednostkach, walczyli przede wszystkim o niepodległość swej Ojczyzny - Polski.

W 2017 roku mija 70 lat od rozwiązania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Celem konkursu jest przypomnienie postaci żołnierzy pochodzących z regionu częstochowskiego, zamieszkałych tu przed wybuchem wojny lub po jej zakończeniu. Konkurs adresowany jest do dwóch grup wiekowych. Uczestnicy będą mieli za zadanie zaprezentować sylwetkę wybranego żołnierza: uczniowie gimnazjów w formie portfolio, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - pracę pisemną, przedstawiającą historię i szlak bojowy. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi wraz z częstochowską premierą najnowszej wystawy przygotowywanej przez IPN w Katowicach „Poprzez granice, łagry, morza... Wojenna odyseja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie". Zachętą do udziału w konkursie może być planowane wydanie zebranych historii w pokonkursowym wydawnictwie (warunkiem jest udział odpowiedniej liczby uczestników).

We wszelkich sprawach związanych z konkursem można kontaktować się z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Źródło: PAP S.A.