wtorek, 1 grudnia 2015

[KULTURA] Z KOLĘDĄ DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH - DWUNASTA PODRÓŻ ZESPOŁU „ŚLĄSK” DO AMERYKI

7 grudnia artyści chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny rozpoczynają dwunastą w historii Zespołu podróż do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Tym razem zawiozą za ocean kolędy i pastorałki, odwiedzając polskie parafie m.in. Mississauga w Kanadzie, a w Stanach Zjednoczonych Detroit, Chicago, Cleveland, Stamford, Nowym Jorku, czy New Jersey. Do Polski wrócą tuż przed Bożym Narodzeniem.
Tegoroczna trasa koncertowa Zespołu „Śląsk” w Stanach Zjednoczonych to głównie przedświąteczne spotkania z Polonią, choć z dotychczasowych podróży Zespołu wynika, że na koncertach w tym kraju nie brakuje także publiczności amerykańskiej zainteresowanej polską kulturą. „Śląsk” zawiezie rodakom świąteczny repertuar najpiękniejszych kolęd i pastorałek, które w przeddzień Bożego Narodzenia na pewno wzruszą niejedno polskie serce. Wśród nich będą m.in. wyjątkowe utwory bożonarodzeniowe skomponowane przez Stanisława Hadynę do słów Kazimierza Szemiotha, m.in. „Narodziła nam się dobroć”, „Pasterze nie zwlekali”, „Na pasterkę gorole”, „Święta to biele” czy „Polonez kolęda”. W repertuarze spotkań kolędowych znajdą się takie kompozycje jak: „Bóg się rodzi”, „W żłobie leży”, „Miasteczko małe Betlejem”, „Mędrcy świata”, „Ta święta noc” oraz te najbardziej lubiane i śpiewane często wraz ze słuchaczami: „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Zbiór najpiękniejszych kolęd i pastorałek wzbogacą „Gawędy” Hanny Nowobilskiej głoszone góralską gwarą przez solistę Zespołu Piotra Hankusa - tegorocznego laureata tytułu Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi. 


Zimowa trasa koncertowa jest dwunastą podróżą Zespołu „Śląsk” na kontynent amerykański. Po raz pierwszy publiczność za Oceanem zobaczyła polskie tańce i pieśni w wykonaniu artystów z Koszęcina aż 56 lat temu, w 1959 roku. W swojej ponad 60 - letniej historii Zespół koncertował w Stanach Zjednoczonych także w 1974, 1978, 1985, 1989, 1998, 2004, 2005, 2008 i 2012 roku. Ostatnio występował w USA wiosną 2013 roku, w ramach swojego jubileuszu 60 - lecia. Spotkania z Polonią są niezmiennie pełne emocji i wzruszeń, zwłaszcza jeśli odbywają się w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nie po raz pierwszy Zespół wprowadza polską publiczność za Oceanem w świąteczny nastrój. W grudniu 2008 roku „Śląsk” towarzyszył Polonii podczas dwutygodniowego tournee w stanach: Michigan, Illinois i Teksas. Koncerty najpiękniejszych kolęd i pastorałek odbywały się m.in. w Chicago, Burbank, Houston, San Antonio, a także w miejscowościach Panna Maria i St. Hedwig. Wigilię Bożego Narodzenia Zespół spędził wówczas pod teksańskimi palmami, gdzie spotkał się z potomkami śląskich emigrantów sprzed 150 lat. Podczas tegorocznego - dwunastego już amerykańskiego tournee - świąteczny koncert kolęd i pastorałek zabrzmi m.in. w Detroit, Chicago, Cleveland, Stamford, New Britain, Doylestown (tzw. Amerykańska Częstochowa) i Nowym Yorku, a cała trasa rozpocznie się 9 grudnia występem w kanadyjskim Mississauga. 
Do Polski artyści powrócą 22 grudnia. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza