poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Podsumowanie projektu„Audio-wolontariat”. Premiera spektaklu: „Laska czyli ergonomiczna miłość do życia”

Stowarzyszenie „De Facto” serdecznie zaprasza  na spotkanie konferencyjne podsumowujące projekt „Audio-wolontariat” w ramach którego powstały i pracują Szkolne Grupy wolontariatu na rzecz osób niewidomych.

Spotkanie odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2016 roku (wtorek)  o godz.11:00 w Sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie przy ulicy Majora Waleriana Łukasińskiego 50/68.

Program spotkania:
Godz.10.30 -  Rejestracja delegacji szkół.
Godz. 11:00 – 12:15 Wręczenie podziękowań wolontariuszom i koordynatorom oraz wręczenie przedstawicielom szkół certyfikatów „Szkoła Inkubator Audio-wolontariatu”. 
Godz. 12:15 – 13:30 Spektakl teatralny  „Laska czyli ergonomiczna miłość do życia” reż. Mariusz Pogonowski,  w wykonaniu osób niewidomych ze Stowarzyszenia „De Facto” będących członkami Grupy teatralnej POLIGON BLACK. 
Spektakl jest oparty na słodko-gorzkich autobiografiach osób niewidomych tworzących grupę teatralną „Poligon BLACK”.
Godz. 13:30 – 14:30 Spotkanie i rozmowy gości, audio-wolontariuszy, przedstawicieli szkół, pracowników Stowarzyszenia „De Facto” - „przy filiżance kawy i herbaty” na temat projektu.

O spektaklu: „Laska czyli ergonomiczna miłość do życia". 

Utrata wzroku to bardzo dobry moment żeby się załamać, spisać na straty i zapomnieć o sobie. Kompletnie nie mam pojęcia jaki to rodzaj bólu, strachu i odosobnienia. Nie wiem co dzieję się z obrazami, przestrzenią, przebojowością ale domyślam się, że jest „mrocznie” pod każdym względem. Umiejętność świecenia w mroku to domena osób niewidzących. Mówię tu o osobach zrehabilitowanych, tych którzy nauczyli się rozpalać ogień życia. Mówię o tych, których lokomotywy emocji i podboju świata, wyposażone w skanery organoleptyczne, pędzą po wąskich torach w mrocznym tunelu aby nie odpuścić żadnej dobrej chwili. Niestety nie wszyscy potrafią tak poszerzyć swoją świadomość. Nie wszyscy potrafią korzystać z mroku. A przecież chodzi tylko o przesunięcie środka ciężkości.

„Laska czyli ergonomiczna miłość do życia” to spektakl w którym smutny i kolczasty świat zostaje oskubany z kolców, a w miejsce smutku przychodzą konkretne wartości wobec których smutek jest już nie na miejscu. W spektaklu pada kwestia: „Docenią widzenie kiedy zobaczą niewidomego”.
Tekst sztuki: Milena Rytelewska.

Reżyseria: Mariusz Pogonowski. 
Produkcja: Stowarzyszenie “De Facto” 
Wstęp do sztuki: Mariusz Pogonowski (na podstawie rozmów i tekstów uczestników warsztatów teatralnych w trakcie V festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych)
Obsada: Grupa Teatrlana Poligon BLACK w składzie: Chermuła Jakub, Czarnuszka Iwona, Ćwiek Ewa, Grądzki Witold, Grzelak Zdzisław, Morawski Radosław, Niesiołowska Maria, Normantowicz Urszula, Łogożny Andrzej, Pińkowska Aneta, Wiśniewska Beata, Setlik Sylwia, Szczuciński Antoni.

**************

Stowarzyszenie “De Facto” konsekwentnie działa od kilku lat na polu usuwania barier w dostępie osób niewidomych do kultury. Prowadzi jedyny w Polsce Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych “Pociąg”, organizuje Festiwale Kultury I Sztuki (dla Osób Niewidomych). W 2015 “De Facto” nagrodzone zostało odznaczeniem Laude Probus, najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Płocka.

Stowarzyszenie “De Facto” jest animatorem kultury, producentem spektakli teatralnych z udziałem osób niewidomych, m.in. “Manufaktura obrazu” oraz “Ślepcy”, oba w reżyserii Mariusza Pogonowskiego. Wystawianych w Polsce i w Darmstad/Niemcy. “De Facto” organizuje od kilku lat warsztaty teatralne dla osób niewidomych, których efektem jest Grupa Teatralna Poligon BLACK. 

-"Na codzień jesteśmy skupieni na ciągłym porządkowaniu i przestawianiu dostępnego fragmentu rzeczywistości w nadziei, że będzie on lepszy, że w końcu będziemy szczęśliwi z uśmiechem dookoła głowy. Że uda się nam nachapać, nabrać i już zawsze będzie super. Kiedy tracisz wzrok i już nauczysz się rozświetlać mrok, jakość jest dostępna tuż obok. Po prostu zaczynasz widzieć szczęście. Może trochę przeskalowałem ten „dar niewidzenia rzeczy zbędnych” ale tak to nazwę, bo bardzo szanuję moich niewidomych znajomych za widzenie rzeczy pięknych." - Mariusz Pogonowski.


Więcej na: www.defacto.org.pl, https://www.facebook.com/StowarzyszenieDeFacto/