wtorek, 17 maja 2016

W Galerii Jurajskiej wygenerują pioruny i będą lewitować

Już w najbliższą niedzielę w Galerii Jurajskiej będzie można uderzyć piorunem i lewitować. W centrum handlowym odbędzie się "Piknik naukowy", organizowany wspólnie z 6 wydziałami Politechniki Częstochowskiej.

Naukowcy i studenci Politechniki Częstochowskiej pokażą w Galerii Jurajskiej, jak działają podstawowe prawa fizyki i chemii. Na jeden dzień galeria handlowa zostanie zamieniona w wielkie laboratoriom doświadczalne, w którym będzie można zobaczyć m.in. lewitację ciał w strumieniu powietrza, powstające pioruny czy popularne materiały pod mikroskopem.

A to dopiero początek atrakcji. W Jurajskiej zaprezentowane zostaną m.in. nowoczesne układy automatyki i robotyki, rowery z napędem elektrycznym oraz roboty mobilne stworzone przez inżynierów z politechniki. Ponadto przez cały dzień będzie pracować specjalne laboratorium chemiczne, w którym prowadzone będą eksperymenty i pokazy doświadczeń. Naukowcy zaprezentują także rozwiązania, dzięki którym można zmierzyć natężenie dźwięku, a nawet go zobaczyć.

Nie zabraknie także ciekawostek. Najmłodsi będą mogli wcielić się w konstruktorów i zbudować własny kompas, przyjrzeć się temperaturze ciała przy pomocy kamery termowizyjnej, a także spróbować swoich sił w łamigłówkach matematycznych. Prawdziwą gratką pikniku będą pokazy doświadczeń fizycznych m.in. pokaz właściwości ciał w niskich temperaturach oraz generowanie wyładowań elektrycznych. Dzieci dowiedzą się także, dlaczego tornada zrywają dachy?

Jest to pierwsza tego typu impreza naukowa w Galerii Jurajskiej, która zachęca do nauki poprzez zabawę. Zaangażowało się w nią aż 6 wydziałów Politechniki Częstochowskiej, w tym m.in. Wydział Elektryczny, Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

- Chcemy pokazać najmłodszym jak działa świat, jakie prawa nami rządzą, skąd się bierze prąd i pioruny. Zrobimy to jednak bawiąc się i doświadczając. Pomoże nam w tym kilkudziesięciu naukowców i studentów Politechniki Częstochowskiej. Dzięki nim najmłodsi będą mogli zobaczyć eksperymentalną stronę nauki, ucząc się przy okazji chemii, fizyki i matematyki - mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Organizatorzy pomyśleli także o konkursach dla przyszłych naukowców. Przez cały dzień w Galerii Jurajskiej odbywać będą się quizy i zabawy naukowe, a także warsztaty m.in. kolorowych kanapek, podczas których najmłodsi uczyć będą się o zdrowym jedzeniu. Nie zabraknie także konkursów plastycznych.


"Piknik naukowy" w Galerii Jurajskiej,

22 maja 2016, godz. 12-18, Wstęp wolny