poniedziałek, 23 maja 2016

W Galerii Jurajskiej powstawały pioruny i bzyczały pszczoły [zdjęcia]

Kilkaset dzieci wzięło udział w pikniku naukowym zorganizowanym wspólnie przez Politechnikę Częstochowską i Galerię Jurajską. 
Podczas wydarzenia można było m.in. wygenerować piorun, zobaczyć lewitację, a także poeksperymentować w laboratorium chemicznym.

W minioną niedzielę mieszkańcy Częstochowy mieli nietypową okazję do podejrzenia eksperymentów i doświadczeń. Przez cały dzień w Galerii Jurajskiej odbywał się "Piknik naukowy". Naukowcy oraz studenci Politechniki Częstochowskiej zaprezentowali na nim kilkadziesiąt ciekawostek naukowych.

Odwiedzający mogli zobaczyć w praktyce, jak działają podstawowe prawa fizyki i chemii. Największa galeria w mieście zamieniona została w laboratorium doświadczalne, w którym lewitowały ciała w strumieniu powietrza i powstawały pioruny.

W Jurajskiej zaprezentowano także nowoczesne roboty mobilne stworzone przez Politechnikę i rowery z napędem elektrycznym. Najmłodsi mogli również wziąć udział w widowiskowych eksperymentach chemicznych, a także - co jest ciekawostką - zobaczyć dźwięk.

Ponadto dla uczestników pikniku przygotowano m.in. warsztaty konstrukcji kompasu oraz quizy i łamigłówki matematyczne. Można było także zobaczyć własne ciało w kamerze termowizyjnej oraz spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy.

Zabawę w Jurajskiej przygotowało w sumie 6 wydziałów Politechniki, m.in. Wydział Elektryczny, Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Galeria gościła naukowców po raz pierwszy.

- To była nietypowa lekcja chemii, fizyki i matematyki, podczas której nie było możliwości żeby się nudzić. Zamiast opowiadać o zjawiskach, pokazaliśmy je, zamieniając centrum handlowe w doświadczalnię wypełnioną przyszłymi naukowcami - mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naukowego pikniku: http://czest.info/Piknik-naukowy-foty