piątek, 12 lutego 2016

[PORADNIK] Jak podwyższyć emeryturę wyliczoną według „nowych” zasad

Emerytura ustalana na „nowych” zasadach przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które ukończyły powszechny wiek emerytalny ustalony dla nich indywidualnie, w zależności od daty urodzenia.

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=2810 każdy może sprawdzić, jaki jest jego wiek emerytalny. Prawo do „nowej” emerytury uzależnione jest tylko od osiągnięcia tego wieku. Nie ma już znaczenia, jak długo pracowaliśmy i odprowadzaliśmy składki.

Emeryturę według nowych zasad wylicza się zupełnie inaczej, niż emeryturę przyznawaną na starych zasadach. Na wysokość tej emerytury ma wpływ kwota składek emerytalnych odprowadzonych po 1.01.1999 r., kwota kapitału początkowego (czyli odtworzenie składek sprzed 1999 r.) oraz wiek, w którym przechodzimy na emeryturę. Świadczenie emerytalne wyliczane jest w ten sposób, że sumę kwot zwaloryzowanych składek oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego dzieli się przez tzw. średnie dalsze trwanie życia (wyrażone w miesiącach). Innymi słowy: im więcej zgromadzimy kapitału i składek i im później odejdziemy na emeryturę, tym będzie ona wyższa.

W naszym PORADNIKU przedstawiamy siedem sposobów na podwyższenie emerytury wyliczonej według „nowych” zasad: http://czest.info/Twoja-emerytura

Źródło: ZUS