piątek, 5 lutego 2016

[PORADNIK] Jak podwyższyć emeryturę wyliczoną według „starych” i "nowych" zasad.

Na początek wyjaśnijmy, co oznacza określenie: emerytura wyliczana na „starych” zasadach. 

To świadczenie przyznawane osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949r. oraz niektórym osobom urodzonym po 31 grudnia 1948r., a przed 1 stycznia 1969r., mającym prawo do tzw. „emerytury wcześniejszej”. 
Określenie „na starych zasadach” odnosi się zarówno do warunków, jakie muszą spełnić osoby ubiegające się o emeryturę, jak i do sposobu ustalenia wysokości takiej emerytury.
Emerytura według „starych” zasad przysługuje po spełnieniu warunków dotyczących osiągnięcia wymaganego wieku oraz udowodnienia określonego stażu emerytalnego. 
Na wysokość tej emerytury mają wpływ:
  • osiągane wynagrodzenia,
  • staż pracy,
  • obowiązująca w dniu przyznania świadczenia kwota bazowa (od 1 marca 2015r. to 3 308,33 zł). 
Każdy emeryt, jeśli spełnia określone przepisami warunki, ma prawo starać się  o przeliczenie swojego świadczenia. Ustawa emerytalna przewiduje wiele możliwości ponownego ustalenia emerytury w nowej, korzystniejszej wysokości. ZUS ma obowiązek przeliczyć emeryturę za każdym razem, gdy emeryt o to zawnioskuje i spełni warunki do przeliczenia. Jeśli nowe wyliczenie okaże się mniej korzystne od dotychczasowego, emeryt nic nie traci. ZUS z urzędu kontynuować będzie wypłatę emerytury w dotychczasowej, wyższej wysokości.

Przedstawiamy jedenaście sposobów na podwyższenie świadczenia wyliczonego według „starych” zasad: http://czest.info/Twoja-emerytura
W najbliższych dniach zamieścimy także PORADNIK pt.:„Jak podwyższyć emeryturę wyliczoną według „nowych” zasad”.

Zapraszamy.