wtorek, 1 września 2020

Częstochowa: Nagrody w dziedzinie kultury wręczone

W tym roku otrzymali je Maciej Batorek, Jerzy Bober, Arkadiusz Frania, Marta Honzatko i Agnieszka Półrola. Laureatki i laureaci odebrali nagrody podczas uroczystości w ramach 28. Dni Częstochowy – z uwagi na koronawirusa znacznie skromniejszej niż zwykle.

Podczas corocznego święta miasta Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury otrzymują osoby, których działalność w istotny sposób wzbogaca potencjał miasta w tej sferze, przyczyniając się także do kreowania jego pozytywnego wizerunku.

W sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej nagrody wręczyli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny.

A oto sylwetki laureatek i laureatów Nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2020 w poszczególnych kategoriach:

,,Literatura i historia” – Arkadiusz Frania
Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza). Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Od 1998 r. członek Związku Literatów Polskich. Jako poeta debiutował w „Dzienniku Częstochowskim. 24 Godziny” w 1993 r. Wiersze, szkice krytycznoliterackie i recenzje zamieszczał m.in. w „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Opcjach”, „Magazynie Literackim”, „Akancie”, „Arkuszu”, „Poezji dzisiaj”, „Ruchu Literackim”, „Alejach 3”. Jego wiersze, tłumaczone przez Olgę Lalić-Krowicką, ukazały się także w pismach serbskich „Etna” oraz „Tvorac Grada”.

„Teatr i film” – Marta Honzatko
Aktorka, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od września 2012 roku związana z Teatrem im. A. Mickiewicza, w którym można ją było zobaczyć w spektaklach ,,Królowa Śniegu”, ,,Nagle, zeszłego lata”, ,,Czyż nie dobija sie koni?”, ,,Łysa śpiewaczka”, ,,Czechow: żarty z życia”, ,,Wesołe miasteczko”, ,,Trzy świnki”, ,,Stopklatka”, ,,Kometa nad Doliną Muminków”, ,,Roszpunka”, „Nie tylko kobieta – recital”, ,,Życie: trzy wersje”, ,,Hemar w chmurach. Kabaret” , ,,Ostra jazda”. Odtwórczyni głównej roli w filmie Antoniego Krauze ,,Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” – za tę rolę nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ,,Listopad” w Mińsku, a przez krytyków uznana za największe odkrycie filmu. Zagrała także w filmach „Heniek” w reż. duetu Earl-Grey, ,,Katatonia” w reż. Jacka Nagłowskiego oraz ,,Telewizja Miłość” w reż. Jarosława Banaszka. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

,,Sztuki plastyczne i fotografia” – Agnieszka Półrola

Graficzka, malarka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Filię w Katowicach. Obecnie profesor na w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. Prace prezentowała na wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą (Belgia, Czechy, Niemcy, Słowacja, Węgry, USA, Chiny). Laureatka nagród na 6. Ogólnopolskim Przeglądzie Rysunku Wyższych Uczelni Plastycznych w Katowicach, w konkursie na Projekt Medalu Miasta Radomska (I nagroda) i Projekt Medalionu Przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomsku (I nagroda). Laureatka nagrody indywidualnej II stopnia Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce oraz III nagrody na 6. Międzynarodowym Biennale Miniatury Częstochowa 2010.

„Muzyka i taniec” – Jerzy Bober
Fagocista, muzyk solista. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Od roku 1977 pracuje w Filharmonii Częstochowskiej na stanowisku solisty-fagocisty; od roku 1989 jest inspektorem Orkiestry. Od 1978 roku – przez dwie dekady – członek Kwintetu Instrumentów Dętych częstochowskich filharmoników i jednocześnie przez 38 lat pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1987), Brązowym Krzyżem Zasługi (1995), Złotym Krzyżem Zasługi (2000), nagrodami Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej oraz Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych. Jego zainteresowania nigdy nie ograniczały się do pracy muzyka orkiestrowego – przez lata prowadził schole i grupy wokalne, m.in. chór niemieckiej mniejszości narodowej w Oleśnie czy chóry przykościelne.

„Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury” – Maciej Batorek
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a wcześniej Państwowego Zaocznego Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Katowicach. W latach 60. , jak wielu późniejszych animatorów kultury, uczestniczył w amatorskim ruchu artystycznym – teatrzyku, a później kabarecie „Chata” prowadzonym przez częstochowskich aktorów w klubie M3. Od 1972 r. związał się zawodowo z działalnością kulturalną pracując w strukturach samorządowych Częstochowy. W latach 1977-1989 kierował Wydziałem Kultury i Sztuki, Kultury Fizycznej i Turystyki, a po reorganizacji Urzędu – Wydziałem Kultury i Sztuki. Wyróżniony Honorową Odznaką Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej. W latach 1975-1989 zrealizował ok. 100 imprez plenerowych na Promenadzie. Był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny na Placu Pamięci Narodowej. W 1986 r. znalazł się w gronie osób, które zainicjowały Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy. W latach 1989-2020 nieprzerwanie pełnił funkcję członka jego zarządu – wiceprzewodniczącego, a przez 10 lat przewodniczącego. Od 1989 r. do 2019 r. nieprzerwanie pełnił społecznie funkcję redaktora Almanachu Częstochowy i innych wydawnictw Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy. Wydawnictwa te są dostępne we wszystkich znaczących bibliotekach uniwersyteckich w kraju, a także za granicą.


Marcin Breczko
Źródło: UM