wtorek, 1 września 2020

Akcje profilaktyczne w Jurajskiej pomagają w diagnozach

Wyniki przeprowadzonej niedawno w Galerii Jurajskiej akcji profilaktycznej pokazują, że tego typu bezpłatne badania są potrzebne. Powód? Coraz więcej osób właśnie w czasie takich akcji dowiaduje się, że ich zdrowie szwankuje.


Co roku Galeria Jurajska zleca profesjonalnemu podmiotowi medycznemu organizację w centrum handlowym bezpłatnych badań. Może w nich wziąć udział każdy, kto ukończył 14 rok życia. W tym roku pula bezpłatnych badań była niezwykle szeroka i obejmowała przede wszystkim wstępną diagnostykę chorób układu krążenia.

W centrum handlowym można było wykonać m.in. badanie EKG, ocenę ukrwienia kończyn dolnych, a także zmierzyć sobie ciśnienie, tętno i saturację. Ponadto przygotowano zestaw badań krwi, w tym pomiar poziomu glukozy, cholesterolu, hormonu tarczycy TSH oraz witaminy D. Teraz organizatorzy akcji opublikowali raport medyczny obejmujący aż 208 przypadków. Jego wyniki pokazują, że tego typu przedsięwzięcia są dziś konieczne.

Aż u 51% badanych wykryto nadciśnienie tętnicze, 32% miało cholesterol powyżej normy, a aż 11% podwyższony poziom glukozy we krwi. Nieprawidłowy wynik hormonu tarczycy TSH stwierdzono natomiast u 21% uczestników akcji.  To jednak nie koniec niepokojących wniosków z badań. U 12% stwierdzono nieprawidłowe ukrwienie kończyn dolnych, a u 23% niedobór witaminy D, która m.in. odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Długa jest także lista dolegliwości, na które uskarżali się badani.

Listę otwierają bóle w klatce piersiowej, do których przyznało  się aż 48% badanych. 38% uskarżało się natomiast na duszności, a 36% na kołatanie serca i jego nierówną pracę. 39% przyznało, że łatwo się męczy, nawet w trakcie prostych czynności. 25% podało, że często ma obrzęki kończyn dolnych. Wśród badanych aż u 31% rozpoznano przynajmniej 2 czynniki I rzędu, które aż 4 krotnie zwiększają ryzyko zawału. 11% miało aż 2 czynniki I rzędu i co najmniej 1 czynnik drugiego rzędy, które zwiększają ryzyko zawału aż 6-krotnie. Aż 10% ryzyko zawału wzrosło aż 10-krotnie z uwagi na liczbę dolegliwości.

Wśród najczęściej obserwowanych problemów predysponujących do zawału, eksperci wyliczają nadciśnienie, brak ruchu i palenie tytoniu. To problemy, które dotyczyły ponad połowy zbadanych. Także otyłość okazała się jednym z częściej obserwowanych czynników, które zwiększają ryzyko chorób serca. Aż u 49% badanych zaobserwowano nadwagę, a 2% miało nadwagę II stopnia. - Takie badania są potrzebne, nie tylko po to, aby pokazać skalę palącego problemu, ale także, aby pomóc mieszkańcom Częstochowy. Dla wielu badanych była to pierwsza okazja do tego, aby wykonać tak wiele badań. Wiele osób wprost z akcji było kierowane do lekarzy na dalsze konsultacje i pogłębioną diagnostykę - mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Niepokoi jednak nie tylko skala problemów, jaką wykryła akcja. Także wiek osób, u których je zdiagnozowano. Aż 17 proc. uczestników akcji w Galerii Jurajskiej było poniżej 40 roku życia. - Profilaktyka jest dziś priorytetem, bez względu na wiek. Cieszy nas, że o swoim zdrowiu pamiętają 20- i 30-latkowie i decydują się przebadać w czasie akcji. Ważne jest , aby badania docierały do każdej grupy wiekowej, bo w dzisiejszych czasach każdy zagrożony jest schorzeniami układu krążenia - dodaje.

Jak zapowiada przedstawicielka galerii, tego typu akcje będą powtarzane, są także plany akcji dla dzieci. - W tym roku na akcji pojawiło się wiele rodzin z dziećmi. Dostrzegliśmy potrzebę organizacji podobnych badań skierowanych jednak do najmłodszych.  Obecnie jesteśmy na etapie ustalania, jaki zestaw badań byłby przydatny. Samą akcję już planujemy - mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk.