wtorek, 26 lutego 2019

Nowa pracownia komputerowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Częstochowie

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Częstochowie powstała pracownia komputerowa, dzięki której nauczyciele będą mogli tworzyć indywidualne programy do nauki komunikacji dla dzieci z wadami wymowy i niemówiących.
Inwestycję umożliwił grant Grupy Eurocash w wysokości 50 000 zł, przyznany częstochowskiej Fundacji FORMY w ramach konkursu „Lokalni Herosi – 100 inicjatyw przedsiębiorców na 100-lecie niepodległości”.

W pracowni powstało 10 pełnych stanowisk komputerowych z Windows 10, pełnym pakietem Office i programami do nauki mowy. Dodatkowo gabinet logopedyczny został wyposażony w komputer przenośny, drukarkę do drukowania plansz komunikacyjnych, komunikatory i trzy tablety z polskim oprogramowaniem do komunikacji wspomagającej i terapii mowy MÓWik. – Niepełnosprawne dzieci z Częstochowy otrzymują pomoc dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu lokalnych społeczników i przedsiębiorców – właścicieli sklepów, współpracujących z Grupą Eurocash, którzy do swojej inicjatywy potrafili przekonać setki innych – mówi Marta Gampf, dyrektor marketingu Grupy Eurocash.

Nauczyciele i rodzice niepełnosprawnych dzieci zostali już przeszkoleni w zakresie alternatywnych metod komunikowania się z dziećmi w ramach programu MAKATON, zaś nauczyciele z SOSW nr 1 w Częstochowie są przygotowywani do obsługi pracowni, urządzeń peryferyjnych i korzystania ze specjalistycznych programów do wspomagania i nauki komunikacji.

W pierwszej kolejności z nowej pracowni skorzysta 30 wychowanków, którzy przetestują urządzenia oraz otrzymają opracowane dla nich programy nauczania z zakresu alternatywnych lub wspomagających metod komunikowania się. – Ma to pierwszorzędne znaczenie dla wszystkich wychowanków placówki, ponieważ umiejętność skutecznego przekazywania swoich potrzeb przeciwdziała wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Iwona Bołtuć, koordynatorka merytoryczna modernizacji. Docelowo nowa pracownia będzie służyć wszystkim uczniom SOSW nr 1 do nauki komunikacji i informatyki.

Stworzenie nowej pracowni komputerowej było możliwe dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji FORMY, sklepu Lewiatan z Turowa i Grupy Eurocash oraz determinacji uczniów, rodziców i nauczycieli placówki, a także internautów, którzy umożliwili projektowi zajęcie miejsca premiowanego grantem. W głosowaniu wzięły udział m.in. szkoły podstawowe, średnie, instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe, domy seniora i parafie z całej Częstochowy.

SOSW nr 1 specjalizuje się w nauczaniu, wychowaniu, opiece i rewalidacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz niepełnosprawnością sprzężoną. Praca rewalidacyjno-wychowawcza dostosowana jest do indywidualnych możliwości i umiejętności wychowanków. Nowe wyposażenie pomoże nie tylko w dopasowaniu zajęć do potrzeb i możliwości poszczególnych uczniów, ale też w szczególnych sytuacjach umożliwi prowadzenie lekcji w miejscu zamieszkania dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz