Wyróżnienia odebrali kpt. Tadeusz Muszyński, Grzegorz Lipowski oraz Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie.
Laureaci otrzymali statuetki wykonane według projektu częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory.
Uroczystość z okazji Święta Niepodległości uświetnił koncert „Na żołnierską nutę” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Joachima Kołpanowicza.
Laureaci Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie 2016
Kpt. Tadeusz Muszyński – kombatant, weteran Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, ur. 17.10.1928 w Częstochowie, brał czynny udział w „Małym Sabotażu" oraz akcjach zleconych przez Szare Szeregi „Zawiszaków", harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego oraz Rzeczpospolitej Polskiej. Pracownik oświaty w placówkach częstochowskich na stanowiskach kierowniczych. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami dla Z.H.P.
Grzegorz Lipowski (ur. 17 czerwca 1936 w Szymkach) – polski polityk, urzędnik państwowy, inżynier włókiennictwa, były wojewoda częstochowski, senator IV i V kadencji. Jako dziecko spędził 6 lat na Syberii, dokąd został zesłany w 1940 wraz z matką i rodzeństwem. Studiował na Wydziale Włókienniczym Politechniki Częstochowskiej. W latach 1997–2005 zasiadał w Senacie przez dwie kadencje, reprezentując okręg częstochowski. Uczestniczył w pracach Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej. Działa w wielu organizacjach, m.in. Związku Sybiraków, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Okręgowego Związku Żeglarskiego w Częstochowie.
Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie – obok prowadzonej działalności edukacyjnej, uczniowie i nauczyciele biorą czynny udział w organizacji uroczystości miejskich związanych z obchodami upamiętniających wydarzenia związane z historią i martyrologią narodu polskiego, wykazując przy tym postawę patriotyczną.
Źródło: wczestochowie.pl