poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Uwaga nauczyciele - po raz siódmy OKF zaprasza na Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Trwają zapisy do kolejnej edycji ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Jest to projekt o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty, interdyscyplinarne materiały dydaktyczne - to wszystko czeka na przedszkolaków, uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w OKF.

W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy, m.in. : Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.

Na początku września foldery z programem i harmonogramem spotkań trafią do szkół.
Można je otrzymać również  w OKF. 
W folderach znajdują się sproblematyzowane opisy filmów pogrupowanych w cykle, które są dopasowane do różnych grup wiekowych. Dla każdej grupy wiekowej przygotowane zostały różnorodne cykle tematyczne, np.: filmowe przygody, filmowe podróże, kino współczesne, wielokulturowość w filmie, między tekstami kultury.
 Każdy cykl składa się z 7 spotkań. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl i od października do czerwca raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do naszego kina na film. 
Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie
i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania w szkole.

W roku 2016/2017 projekt będzie realizowany już po raz siódmy.

W  kinie ILUZJA seanse odbywają się w kameralnej, sprzyjającej skupieniu sali. 
OKF nigdy nie odstąpił od zasady, że sala kinowa nie jest salą konsumpcyjną, dlatego nie ma tu zapachu pop-cornu. Sala kinowa ma  status miejsca, w którym można przeżywać emocje, gdzie ogląda się filmy, dające iskrę zapalną do intelektualnej przygody, gorącej dyskusji, przemyśleń i refleksji. Na te swoiste lekcje w kinie przyjeżdżają nawet szkoły oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Częstochowy.
Wielką  satysfakcją dla OKF jest relacja polonistki, że na egzaminie gimnazjalnym dzieciaki ratowały się w swoich pracach pisemnych przykładami konkretnych filmów, obejrzanych właśnie tutaj.
Więcej na stronie www.nhef.pl