środa, 30 kwietnia 2014

List otwarty - PROTEST

Zapraszamy do zapoznania się z  Listem Otwartym - Protestem złożonym przez firmy prowadzące sprzedaż oleju opałowego w mieście i regionie na ręce Naczelnika Urzędu Celnego w Częstochowie. List został również dostarczony do Posłów Ziemi Częstochowskiej, Prezydenta Miasta Częstochowy i Starostów.


List otwarty - PROTEST



      Jako przedstawiciele firm od lat zajmujących się profesjonalnie sprzedażą lekkiego oleju opałowego na terenie miasta Częstochowy i w jej regionie, niniejszym wyrażamy swoje oburzenie związane ze sposobem stosowania przepisów prawa. Wyraża się to podczas kontroli niezmiernym i nieuzasadnionym rygoryzmem i niesamowicie drobiazgowym podejściem do instytucji oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze, składanych przez naszych klientów. Całkowicie zagubiony został cel wprowadzenia w ustawie o podatku akcyzowym instytucji oświadczeń . Efektem tego ,

my – sprzedawcy oleju opałowego staliśmy się celem drobiazgowych kontroli podległego Panu Urzędu Celnego , a nie podmioty które w sposób sprzeczny przeznaczeniem używają oleju opałowego. Zamiast nakierować wysiłek funkcjonariuszy UC na ujawnianie i ściganie podmiotów wykorzystujących zakupiony olej opałowy do innych celów lub importujących nielegalnie paliwa ze wschodu , doprowadza się na skraj bankructwa firmy takie jak nasze, tj. lojalnie współpracujące z UC w walce z szarą strefą branży paliwowej. Efektem prowadzonych kontroli jest wydawanie decyzji sankcyjnych zobowiązujących nasze firmy do zapłaty wielosettysięcznych kwot nienależnego podatku akcyzowego z uwagi na stwierdzenie drobnych uchybień formalnych i to w sytuacji, gdy olej opałowy został zużyty zgodnie z jego przeznaczeniem do celów opałowych. Taki sposób prowadzenia kontroli jest niedopuszczalny, nieetyczny i podważający zaufanie do Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa prawa.


Nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż zmasowana fala kontroli ma za cel zniszczenie lokalnego kapitału . Przywołuje w pamięci prowadzone przez Urzędy Skarbowe w latach  90-tych postępowania prowadzone po wejściu w życie ustawy o podatku VAT, w których źle postawiona kropka na wystawianej bądź otrzymanej fakturze VAT stanowiła podstawę uznania tejże faktury VAT za nieważną . Stosowano sankcję w postaci 3 krotności naliczonego podatku VAT. Po latach i wielu tragediach skontrolowanych przedsiębiorców skonstatowano w końcu , że nie można postępować w taki sposób i tego rodzaju uchybienia należy poprawić poprzez wystawienie noty korygującej.

W obecnej chwili sprzedawcom oleju opałowego nie daje się takiej możliwości.

Każda pomyłka mająca swoje źródło choćby z omylności człowieka jest bezwzględnie karana uznaniem całego oświadczenia jako wadliwe . Stanowi to podstawę do wymierzenia sankcji będącej nie 3-krotnością jak w przypadku kontroli faktur VAT, lecz przekraczającej 8-krotnie stawkę podatku akcyzowego.

Zwracamy się zatem o umorzenie postępowań i uchylenie już wydanych decyzji wymiarowych.

Informujemy, iż brak oczekiwanej reakcji i zmiany podejścia podległych Panu funkcjonariuszy w prowadzonych postępowaniach, poprzez wyszukiwanie przypadków wykorzystywania olej opałowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, spowoduje całkowite zaniechanie przez nasze firmy sprzedaży tego paliwa . Spowoduje to odczuwalne i dolegliwe skutki w Częstochowie i jej okolicach związane z problemami z ogrzewaniem domów, firm, urzędów, szkół, etc.  W dalszej kolejności, przy braku zrozumienia i niszczeniu naszych firm będziemy prowadzić akcje protestacyjne w naszym regionie polegające m.in. na blokowaniu dróg, okupowaniu Urzędów - w tym także Urzędu Celnego.

Ponieważ nasza sytuacja spowodowana przez kierowany przez Pana Urząd Celny stała się krytyczna, będąc doprowadzeni na krawędź rozpaczy, podejmujemy tę próbę pokojowego zażegnania powstałego konfliktu, licząc na Pana zrozumienie i wsparcie Posłów Ziemii Częstochowskiej, Prezydenta Miasta Częstochowa i Starostów okolicznych powiatów.


Podpisani: firmy prowadzące sprzedaż oleju opałowego w mieście i regionie:

-          PPHU”PLACZYŃSKI”sp. z o.o. w Częstochowie – rok założenia 1991

-          Gemm Putur Sp. Jawna w Częstochowie – rok założenia 1991

-          PPHU”PAK”sp. z o.o. w Koszęcinie – rok założenia 1992

-          Eko-Star Sp.Jawna Grodzisko – rok założenia 2002

-          PHU ”Droś-Sawicki” Sp. Jawna w Przystajni – rok założenia 2003

-          L&W Ziółkowscy Kamienica Śląska – rok założenia 1993

-          Bal-Jendro Lubliniec – rok założenia 1991

-          PPHU „Rut-Gaz” Kłobuck – rok założenia 1992


w porozumieniu z Polską Izbą Paliw Płynnych oraz Krajowym Komitetem Koordynacyjnym Dystrybutorów Lekkiego Oleju Opałowego