wtorek, 23 lutego 2016

Galeria Jurajska zmieniła swoje wnętrza. Food court jak hiszpańska restauracja

Ponad 400 nowych krzeseł, sof i stolików plus 172 lampy - Galeria Jurajska ma nową strefę restauracyjną, jedną z najciekawszych w Polsce. W centrum zakończył się właśnie remodeling tej części obiektu. Efektem tego jest zupełnie nowa aranżacja wnętrza m.in. z wiszącą, industrialną konstrukcją, która przypomina 100-letni szyld fabryki. Była to pierwsza tak duża zmiana od otwarcia centrum handlowego 7 lat temu.


Klimatyczna restauracja

W Galerii Jurajskiej właśnie zakończył się remodeling i powiększenie strefy restauracyjnej (tzw. food court). Zmianie poddano zarówno układ tej części obiektu, jak i wystrój. Prace objęły w sumie ponad 2000 m kw. Pojawiło się także kilka dodatkowych elementów, dotąd niespotykanych w galeriach handlowych w Polsce. Odświeżony food court pomieścił ponad 100 stolików i ponad 300 siedzisk.



Stylistyka strefy nawiązuje do nowoczesnych restauracji i kawiarni. Przestrzeń restauracyjna została podzielona na 5 części, które oddzielone zostały prześwitującymi przepierzeniami. Zdecydowano się także na optyczne zmniejszenie wysokości strefy poprzez podwieszenie ażurowych sufitów i pomalowanie ścian na ciemny kolor. Uzyskany w ten sposób efekt odcięcia od ogromnej przestrzeni galerii handlowej, ma zapewnić większą prywatność i wygodę.


Miks stylów

W wystroju odświeżonego food court'u dominuje nowoczesna stylistyka i design, połączony z elementami industrialnymi. Przemysłowy klimat znajdujemy m.in. w zawieszonych na łańcuchach lampach, a także w surowej, betonowej posadzce oraz w podwieszonej konstrukcji wykonanej z metalu i otoczonej żarówkami.

Ta ostatnia stylistyką nawiązuje do przemysłowych, nitowanych szyldów znanych z początku XX wieku. Imponujący jest także jej rozmiar. Dekoracja rozwieszona jest aż przez 2 pietra galerii. Dopełnieniem całości są nowe meble - w sumie ponad 400 elementów, dopasowanych do poszczególnych części strefy. Nowością jest także strefa barowa z wysokimi hokerami i ladą oraz strefa wypoczynku, z sofami i stolikami kawowymi, ustawionymi przy szklanej fasadzie obiektu.

- Zamieniliśmy food court w modą restaurację. Chcieliśmy domknąć tę przestrzeń, sprawić, że stanie się mniej stołówkowa. Udało się to dzięki połączeniu nowoczesnego designu, przemysłowej surowość z kilkoma akcentami artystycznymi i roślinnością. Ponadto zagraliśmy zastaną już przestrzenią, idealnie wpasowując olbrzymie okno w koncepcję. Dzięki temu stworzyliśmy jedną z najciekawszych stref tego typu w Polsce - mówi Henryk Łaguna, główny projektant Maas Projekt.


I faktycznie, Galeria Jurajska w odróżnieniu od innych galerii handlowych postawiła na odważne rozwiązania projektowe. Ciekawostką jest podział poszczególnych stref. Rozdzielają je nie tylko przepierzenia, ale także "dywany" z terakoty, czyli podłoga o różnych wzorach i fakturze. To nawiązanie do klimatu z restauracji hiszpańskich. Interesującym elementem jest także grafika XXL na jednej ze ścian, a także oświetlenie. Specjalny klimat budują aż 172 lampy i kinkiety.


Galeria się zmienia

Ze strefy food court w Galerii Jurajskiej korzysta obecnie 8 restauracji. Była to pierwsza tak duża modernizacja w galerii od jej powstania w 2009 roku. Powodem jest metamorfoza jaką od kilku miesięcy przechodzi samo centrum. - Mieszkańcy Częstochowy spędzają w galerii coraz więcej czasu. Przestaliśmy być miejscem szybkich zakupów, staliśmy się miejscem spotkań, zarówno prywatnych, jaki biznesowych. Stąd też stworzenie przestrzeni sprzyjającej takim spotkaniom stało się dla nas kluczowe - mówi Katarzyna Korpak, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Jednak na strefie restauracyjnej Galeria Jurajska nie poprzestała. Zakończył się także pierwszy etap modernizacji toalet. Remodelingowi poddano pierwszy kompleks toalet, którym nadano nowy wygląd. Podłogi i część ścian toalet pokryto terakotą imitującą drewno, w pozostałych elementach wnętrz zastosowano czarne i białe szkło laminowane. W toaletach wymieniono także armaturę, urządzenia sanitarne i ścianki giszetowe. Zmiany objęły również korytarze prowadzące do toalet.

Za projekty przebudowy strefy foodcourt i toalet odpowiada firma MAAS Projekt.