W ciągu najbliższych kilku lat urzędy samorządowe powinny zapewnić swoim mieszkańcom możliwość opłacania lokalnych podatków lub usług świadczonych przez gminę w sposób bezgotówkowy i samoobsługowo.
To jedno z zaleceń zawartych w „Rekomendacjach dla Administracji Publicznej" na lata 2014-2020, przygotowanych przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
Koalicja proponuje listę sugerowanych działań i czynności dla administracji, w tym dla samorządów, których realizacja jest konieczna, aby upowszechnić obrót bezgotówkowy w Polsce.
Jednym z celów zawartych w rekomendacji jest „zwiększenie włączenia finansowego".
Chodzi o to, aby zapewnić obywatelom-konsumentom dostęp do urządzeń umożliwiających korzystanie z usług płatniczych. Koalicja proponuje, aby w miejskich i gminnych urzędach oraz lokalnych instytucjach kultury były tworzone stanowiska komputerowe z dostępem do internetu lub do innych urządzeń umożliwiających dostęp do zdalnych kanałów dostępu do usług finansowych
„Należy zadbać przy tym przede wszystkim o bezpieczeństwo korzystania z użyczonego sprzętu, np. poprzez zainstalowanie programu antywirusowego" - czytamy w rekomendacji.
Innym zaleceniem dla samorządów jest „wprowadzenie samoobsługowych, bezgotówkowych kanałów do pobierania opłat i podatków lokalnych (opłatomatów)" oraz wprowadzenie samoobsługowych, bezgotówkowych kanałów płatności za usługi miejskie, w szczególności komunikacje miejską (biletomaty, kasowniki obsługujące karty płatnicze), płatne parkowanie (parkomaty).
Jednym z proponowanych przez Koalicję działań jest „poszerzenie sieci akceptacji płatności samorządowych, które mogą być dokonywane wyłącznie bezgotówkowo (np. dotacje, wypłaty dofinansowań, świadczeń społecznych)".
„Bez odpowiednich działań ze strony administracji rządowej rozwijanie płatności bezgotówkowych i budowanie odpowiedniej infrastruktury będzie znacząco utrudnione. Duży potencjał do wykorzystania jest w już istniejącej infrastrukturze bankomatów i POS-ów. Jeszcze większe są w płatnościach przez Internet czy płatnościach z wykorzystaniem telefonu komórkowego" - czytamy w dokumencie.
„Rekomendacje dla Administracji Publicznej" są trzecim, obok „Dokumentu Strategicznego" i trzyletnich planów operacyjnych, dokumentem, składającym się na „Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020". „Rekomendacje dla Administracji Publicznej" zastąpiły w 2015 r. dokument pt. „Rekomendacje dla Rządu", przyjęty w grudniu 2013 r.
Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności powstała wiosną 2007 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jej podstawowym celem jest rozwój i upowszechnienie elektronicznych instrumentów płatniczych i przyspieszenie elektronizacji gospodarki.
Koalicja funkcjonuje jako platforma współpracy banków i firm technologicznych z partnerami reprezentującymi związki samorządowe. Funkcję Sekretariatu Koalicji w okresach rocznych pełnią rotacyjnie Narodowy Bank Polski oraz Związek Banków Polskich.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP