środa, 29 kwietnia 2020

Będzie można uprawiać sport

4 maja mają zostać udostępnione m.in. stadiony, boiska, korty tenisowe, będzie można korzystać z kajaków, łódek i rowerów wodnych. Do treningów, a z czasem do rozgrywek mają też wrócić piłkarze Ekstraklasy i żużlowcy Ekstraligi. 
Takie są zapowiedzi ministerstwa sportu.

Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.
- Sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, zapowiadając 25 kwietnia wprowadzenie planu nowej sportowej rzeczywistości.

Od 4 maja, w ramach „odmrażania” sportu powszechnego, zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

- zachowanie dystansu społecznego,
- obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
- ograniczona liczba osób,
- weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
- dezynfekcja urządzeń́ po każdym użyciu i każdej grupie,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.


Wprowadzanie kolejnych etapów powrotu do sportowej rzeczywistości będzie zależeć od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Można o tym przeczytać tutaj.

Do treningów - w ścisłym reżimie sanitarnym – mają też wracać kluby piłkarskie PKO BP Ekstraklasy. W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, a później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. Ministerstwo Sportu przewiduje, że 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

Do treningów mają też wrócić zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację, podczas której będzie monitorowany na bieżąco ich stan zdrowia. Po niej rozpocznie się 14-dniowy okres treningowy. Na jednym obiekcie żużlowym będzie mogła się znaleźć ośmioosobowa drużyna i ośmiu mechaników. Ministerstwo Sportu przewiduje, że rozgrywki PGE Ekstraligi - bez udziału kibiców - zaczną się 12 czerwca.
Członkowie teamów, osoby funkcyjne, sędzia oraz osoby z ekipy produkcyjnej TV będą̨ przebywać́ w wyznaczonych strefach w rękawiczkach ochronnych oraz w maseczkach. Zawodnicy będą dojeżdżać na rozgrywki własnym transportem. Zostaną wyznaczone także osoby stałe (bez rotacji) w każdym klubie, które będą uczestniczyć w treningach i zawodach.

Ministerstwo Sportu uruchamia także Ośrodki Przygotowań Olimpijskich w Spale i w Wałczu. Po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe rozpoczną pierwsze treningi 9 maja.
Więcej o zasadach przebywania i trenowania w ośrodkach można przeczytać tutaj.
W późniejszym terminie planuje się także uruchomienie trzech kolejnych COS-OPO w Szczyrku, Zakopanem, Cetniewie oraz innych obiektów o strategicznym znaczeniu dla sportu wyczynowego.

Z wykorzystaniem informacji Ministerstwa Sportu

Źródło UM