wtorek, 28 stycznia 2020

Olimpiada ZUS: 3 szkoły w wojewódzkim etapie


26 zespołów z województwa śląskiego zakwalifikowało się do drugiego etapu olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. To największa liczba szkół w całej Polsce, która wystartuje w wojewódzkich zmaganiach. Wśród nich są dwie szkoły z Częstochowy i jedna w Lublińcu. W przygotowaniach uczniom może dopomóc gra planszowa „Specjalista ZUS”, która zawiera pytania z poprzednich olimpiad.

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym, szkolnym, etapie wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace. Po podliczeniu punktów do wojewódzkiego etapu dostali się uczniowie z częstochowskiego IX LO im. Cypriana Norwida i Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu. Wszyscy oni wraz z pozostałymi 23 zespołami z innych regionów Śląska zmierzą się 20 marca w Chorzowie w etapie wojewódzkim. Tyle tylko, że w marcu będą już działać jako drużyna.


- Zwycięskim zespołom serdecznie gratulujemy. Młodzi ludzie musieli się wykazać sporą wiedzą, bo konkurencja była ogromna. W tej edycji wystartowało 143 szkoły z całego województwa. To najwięcej w całej Polsce. W grudniu do etapu szkolnego zasiadło blisko 5 tysięcy uczniów. Z terenu oddziału ZUS w Częstochowie wystartowało 674 uczniów z 19 szkół - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zagraj w „Specjalistę ZUS”

Młodzież ma teraz półtora miesiąca na przygotowanie do wojewódzkiego etapu. Co ciekawe, pomocnym narzędziem do nauki przepisów o ubezpieczeniach społecznych może być gra planszowa „Specjalista ZUS” wymyślona przez Barbarę Muc, pracownika chorzowskiego ZUS. - Jestem przekonana, że rozegranie kilku partii tej gry pomoże uczniom przygotować się do olimpiady, tym bardziej że niektóre pytania użyte w grze pochodzą z testów, które rozwiązywali olimpijczycy w poprzednich latach - przekonuje rzeczniczka. Gra została także pozytywnie zaopiniowana przez metodyka nauczania, który poleca ją także dla uczniów o specjalnych potrzebach (np. z diagnozą ADHD).

Elitarna wiedza

Przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp i chętnie uczą się o ZUS. - Zajęcia z ubezpieczeń społecznych wyróżnia przyjazna forma i prosty język, bo o rzeczach ważnych trzeba mówić łatwo i zrozumiale. Co więcej przygotowaliśmy dla młodzieży ciekawe podręczniki z tej tematyki. Są one na tyle uniwersalne, że w domach uczniów stały się podstawowym źródłem wiedzy o ZUS, o czym niejednokrotnie wspominała nam młodzież - dodaje rzeczniczka.
Laptopy, tablety i indeksy na uczelnie

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od kilku lat. Co roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na zwycięzców finału czekają laptopy, tablety i czytniki e-booków. Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na indeks na uniwersytet lub dodatkowe punkty w rekrutacji na dobrą uczelnię w kraju.