Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odwiedzał Japonię już kilkukrotnie, w 2002, 2004, 2015 i w 2016 roku, ale w większym składzie powraca do Japonii po 15 latach. Tegoroczna podróż ma wymiar szczególny, jest bowiem nie tylko promocją polskiej kultury w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, w Roku Stanisława Hadyny, ale również elementem świętowania 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.
Dwuczęściowy program, z którym artyści pojadą do Japonii, to głównie kompozycje Stanisława Hadyny i choreografie Elwiry Kamińskiej. Są wśród nich m.in. trojak, polka opolska i beskidzka, zwodzony, tańce narodowe czy tańce górali podhalańskich. Wśród pieśni nie może oczywiście zabraknąć największych przebojów „Śląska”, m.in.: „Głębokiej studzienki”, „Czarów”, „Ondraszka”, „Gdybym to ja miała”, „Zagrej mi muzyko” czy „Panie Michale”. Ulubiona przez Japończyków „Szła dzieweczka” zostanie wykonana w języku polskim i japońskim. Koncerty każdorazowo rozpocznie krótki film – opowieść o Polsce i Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tańce i pieśni będą przeplatane materiałami filmowymi, podczas których zostaną zaprezentowane dodatkowe informacje
o polskiej kulturze, utworach wykonywanych przez Zespół i strojach, jakie będzie można zobaczyć podczas koncertu. Dodatkowo program wzbogacą narracje lektora na temat prezentowanych tańców narodowych. W finale, oprócz porywającego krakowiaka w choreografii Elwiry Kamińskiej, zabrzmi japońska pieśń „Jidai”, którą artyści wykonają w ojczystym języku swoich gospodarzy.
Pierwszy koncert odbędzie się 19 października w Takasaki, mieście które podczas przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio będzie gościć polską ekipę sportową. Właśnie dlatego Zespół „Śląsk” jest tam szczególnie oczekiwany. Przed artystami odpowiedzialne zadanie jak najpiękniejszego zaprezentowania polskiej kultury wśród mieszkańców Takasaki, którzy latem przyszłego roku będą podejmować w swoim mieście polskich olimpijczyków. W ramach budowania polsko-japońskiej współpracy kulturalnej zaplanowane jest także spotkanie z młodzieżą i władzami samorządowymi Takasaki. Z kolei 27 października w Shunan, na artystów Zespołu „Śląsk” będzie czekać wyjątkowa ceremonia powitalna. Dzieci z tego miasta przygotowują dla gości z Polski specjalną, artystyczną prezentację. W podziękowaniu za tak wdzięczne rozpoczęcie wizyty
w Shunan, chór Zespołu wykona piosenkę „Szła dzieweczka” w ich ojczystym języku.
Podczas kilkutygodniowej trasy koncertowej Zespół „Śląsk” wystąpi z 30. koncertami i przemierzy niemal całą Japonię, występując w takich miastach jak: Niigata, Shunan, Nagoya, Kurashiki, Hiroshima, Kyoto, Chiba, Kitakyushu, Osaka, Sapporo czy Yokohama. Oprócz kilkudziesięciu koncertów dla japońskiej publiczności i prezentacji polskiego dziedzictwa kulturowego, artyści Zespołu „Śląsk” będą mieli także okazję sami poznać bliżej kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni zwiedzając Muzeum Min-On w Tokio. Na zakończenie trasy koncertowej, w ramach obchodów 100-lecia nawiązania polsko-japońskiej współpracy, zaplanowano w Tokio spotkanie Zespołu „Śląsk”
z międzynarodowym korpusem dyplomatycznym.
17 lipca 2019 roku japońska gazeta „Seikyo Shimbun” zamieściła na pierwszej stronie artykuł poświęcony tournée Zespołu do Japonii. Oprócz planu koncertów, prezentacji samego Zespołu i kraju, z którego przyjadą, można było także przeczytać słowa skierowane do czytelników przez Ambasadora RP w Japonii Jacka Izydorczyka, który stwierdził m.in: że niezwykle się cieszy, iż w związku z historyczną rocznicą nawiązania oficjalnych stosunków między Polską a Japonią, odbędą się koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – „artystycznego Zespołu, którym nasz kraj się szczyci” – napisał Ambasador. Dodał także, że Ambasada przygotowuje się do tego wydarzenia traktując tournée Zespołu jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. „Myślę, iż nasza kultura jest wizytówką pozwalającą zrozumieć Polskę – kraj i jego mieszkańców. Serdecznie życzę na koncertach odczucia „przez skórę” piękna Polski” – zakończył Ambasador Jacek Izydorczyk.
Japońskie tournée Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powrót do kraju zaplanowano na 22 listopada.