poniedziałek, 27 sierpnia 2018

KONCERTY W RAMACH CYKLU MUZYKA W ŚWIĄTYNIACH

Wystąpią: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, 
Janusz Siadlak – dyrygent, 
Juliusz Sętowski – prowadzenie 

13.09.2018, godz. 19.30 - Kościół św. Zygmunta, ul. Krakowska 1 
17.09.2018, godz. 19.30 - Kościół św. Jakuba, ul. Kilińskiego 8 
18.09.2018, godz. 19.30 - Kościół Rektoracki, Al. NMP 56


Każda z nich kryje tajemnice. 
Każda z nich, w milczących detalach ukazuje więcej historii niż mogłoby nam się wydawać, a odbijająca się echem cisza snuje opowieści z przeszłości. 

Trzy Świątynie, w których rozgrywała się historia naszych przodków. 
Trzy Świątynie, które dawały schronienie. 
Trzy Świątynie, które skrywają dusze artystów tworzących ich piękne wnętrza. 
Trzy Świątynie, które każdego dnia wysłuchują tak wielu różnych modlitw. 
Trzy Świątynie, które odkryją przed nami historię i pozwolą by najpiękniejsza muzyka rozbrzmiała w ich wyjątkowych wnętrzach. 

Instytut Rozwoju Sztuki oraz Filharmonia Częstochowska zapraszają bardzo serdecznie na cykl trzech wyjątkowych koncertów historycznych, podczas których kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy dr Juliusz Sętowski opowie słuchaczom o dziejach częstochowskich świątyń i zaprezentuje m.in. stare fotografie ze zbiorów częstochowskiego archiwum. Przybliży publiczności niezwykłe historie, a także zwróci uwagę na detale architektury, które stanowią o wyjątkowości Kościołów. 
Oprawę muzyczną stanowić będą perły polskiej i europejskiej muzyki a cappella w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. W programach usłyszymy przejmujące utwory Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Juliusza Łuciuka, a także doskonałe kompozycje Poulenca, Elgara i Biebla. „Muzyka w Świątyniach” to wyjątkowa, mistyczna podróż w czasie, odbywająca się przy kojących dźwiękach muzyki chóralnej. Każdy z koncertów będzie unikatowy i niepowtarzalny i stanowić będzie swoiste kompendium wiedzy o architekturze i historii częstochowskich Kościołów. 

Organizator: Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Sztuki 
Współorganizator: Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana.

Wstęp wolny