wtorek, 3 października 2017

Filharmonia Częstochowska zaprasza w październiku


 6.10.2017, godz. 19.30 Kościół Rektoracki, Al. NMP 56

KONCERT PRZY ŚWIECACH
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Rafał Zambrzycki-Payne - dyrygent, skrzypce, ks. Mikołaj Węgrzyn - słowo o muzyce

****
W programie: E. Elgar - Serenada e-moll na smyczki op. 20; A. Piazzola (arr. L. Destyanikov) - Cztery Pory Roku Buenos Aires na skrzypce i orkiestrę smyczkową; G. Holst - St. Paul's Suite op. 29 no. 2 na orkiestrę smyczkową

Rafał Zambrzycki-Payne jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W latach 2005-2014 był koncertmistrzem Ensemble Modern, jednego z czołowych europejskich zespołów muzycznych specjalizujących się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Ponadto współpracuje jako gościnny koncertmistrz z Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Scottish Chamber Orchestra oraz BBC Symphony Orchestra w Londynie.

Skrzypek urodził się w Łodzi, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Jest absolwentem The Yehudi Menuhin School w Anglii oraz uczelni w Manchesterze (prof. Wen Zhou Li) i w Wiedniu (prof. Gerhard Schulz). Ważny wpływ na jego rozwój miała także współpraca z Lordem Yehudi Menuhinem oraz prof. Jadwigą Kaliszewską i prof. Maurizio Fuksem. Jest laureatem pierwszych nagród konkursów BBC Young Musician of the Year i Parkhouse International Chamber Music Competition w Londynie oraz drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Luksemburgu.

_____________________________

PO RAZ KOLEJNY FILHARMONIA CZĘSTOCHOWSKA UCZESTNICZY W ORGANIZACJI RUBINSTEIN PIANO FESTIVAL


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej wystąpi podczas Galowego Koncertu Otwarcia Festiwalu w sali Filharmonii Łódzkiej 16.10.2017 o godz. 19.00.

W programie koncertu znalazły się dwa koncerty: W. A. Mozarta – Koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466 i II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina, w których solistką będzie Yulianna Avdeeva, zwyciężczyni między innymi XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 i V Konkursu Arthura Rubinsteina w 2002 roku. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Adam Klocek. Z kolei 18.10.2017 już w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się mistrzowski recital Sergeia Babayana.



18.10.2017, godz. 19.00 Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej

SERGEI BABAYAN RECITAL FORTEPIANOWY 


W programie: Arvo Pärt, Ferenz Liszt, Vladimir Ryabov, Johann Sebastian Bach (Preludium C-dur BWV 939, Preludium c-moll BWV 999, Menuet-Trio g-moll BWV 929, Preludium E- dur BWV 937, Sinfonia Es-dur BWV 791, Preludium d-moll BWV 926, Preludium Cis-dur BWV 872, Preludium F-dur BWV 901), Fryderyk Chopin (Polonez cis-moll op. 26, Walc cis-moll Op. 64 Nr 2, Barkarola Fis-dur op. 60), Sergei Rachmaninov (Études-Tableaux op.39 Nr5 es-moll, Momenty muzyczne op. 16 Nr 2 es-moll, Momenty muzyczne op. 16 Nr 6 C-dur)

Ceniony za intensywność emocjonalną, wyrazistość, nadzwyczajną rozmaitość muzycznych odcieni , które sprawiają, że stylistycznie zróżnicowany repertuar Sergeia Babayana (54 koncerty) staje się przystępny i w całej pełni zrozumiały. Chwalony za perfekcyjnie harmonijne frazy i zapierającą dech w piersiach wirtuozerię.

Urodził się w Armenii w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek. Jego nauczycielami byli: Luisa Markaryan i Lev Naumov, a później w Moskiewskim Konserwatorium Vera Gornostayeva i Mikhail Pletnev.

W 1989 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Wtedy też zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodwym Konkursie Fortepianowym im. Roberta Casadesusa. Inne trofea konkursowe to zwycięstwo w Palm Beach International Piano Competition i Hamamatsu International Piano Competition. W 1991 roku był laureatem Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety. Pierwszą nagrodę wywalczył na Szkockim Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym, trzecią na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego. Był także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Esther Honens w Calgary.

Na jego repertuar składają się utwory kompozytorów romantycznych, jak Rachmaninow, współczesnych, jak Witold Lutosławski, György Ligeti, Carl Vine i Arvo Pärt. Jest ceniony za wybitne interpretacje Johanna Sebastiana Bacha.

Oficjalna strona Festiwalu www.arturrubinstein.pl


20.10.2017, godz. 19.00 Sala koncertowa

KONCERT ORATORYJNY „NIEMIECKIE REQUIEM”

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej

Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” (przygotowanie Janusz Siadlak)

Chór Filharmonii Łódzkiej (przygotowanie Dawid Ber)

Ewa Biegas – sopran, Adam Szerszeń – baryton

Adam Klocek – dyrygent

Małgorzata Jeruzal - słowo o muzyce

W programie: Johannes Brahms – Niemieckie Requiem op. 45

Niemieckie Requiem zajmuje szczególne miejsce w twórczości Johannesa Brahmsa. Kompozytor w swoim dziele mówi fragmentami Pisma Świętego, z którego sam dokonał wyboru wersetów ksiąg Starego i Nowego Testamentu, tworząc idealną artystycznie kompilację tekstów. Muzyka niezwykle konsekwentnie podąża za warstwą słowną.

Brahms rozpoczyna dzieło ewangeliczną obietnicą: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni”.

Niemieckie Requiem przeznaczone jest na wielką orkiestrę symfoniczną, chór mieszany oraz solistów – baryton (cz. III i VI) i sopran (cz. V).

Brahms nadając tytuł, nawiązał do mszy żałobnej obecnej w liturgii rzymskiej, jednak pod względem formalnym kompozycja ma niewiele wspólnego z missa pro defunctis.

Celowo odróżnił dzieło od wszelkich kantat, oratoriów kościelnych i mszy. Nie chciał, aby było kojarzone z liturgią – katolicką czy protestancką.

Wielokrotnie podkreślał uniwersalny charakter i przeznaczenie dzieła. Jak sam pisał: „Jeśli chodzi o tekst wyznam, że nazwę niemieckie chętnie zastąpiłbym słowem ludzkie”.


________________________________

Kasa Filharmonii tel.: 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek 09.00-19.00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem.
Sprzedaż i rezerwacja biletów online www.filharmonia.com.pl