środa, 23 sierpnia 2017

Filharmonia Częstochowska zaprasza na koncerty plenerowe

26.08.2017, godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie

„JASNA GÓRA – POLSKA KANA”
Widowisko artystyczne w ramach uroczystości 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Wystąpią:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, Chór z Rzeszowa, Camerata Silesia, Chór prawosławny OKTOICH, Monodia 

Soliści: Agnieszka Cudzich, Krzysztof Cugowski, Angelika Korszyńska–Górny, Andrzej Lampert, Dariusz Malejonek, Marek Piekarczyk, Małgorzata Regent, Adam Strug

Zespoły: Mariachi Sol Latino, New Life
Dyrygenci: Justyna Maj i Marcin Pospieszalski

Aktorzy: Dominika Figurska, Michał Kula, Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Andrzej Młynarczyk

Wstęp wolny

*****


27.08.2017, godz. 20.00 Plac Biegańskiego 
VOŁOSI Z ORKIESTRĄ FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ  
Koncert w ramach 25. Dni Częstochowy

Wystąpią:
  • Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
  • VOŁOSI w składzie: 
  • Krzysztof Lasoń – skrzypce
  • Zbigniew Michałek – skrzypce
  • Jan Kaczmarzyk - altówka, gajdy
  • Stanisław Lasoń – wiolonczela
  • Robert Waszut – kontrabas

"VOŁOSI to jeden z najbardziej ekscytujących i dynamicznych zespołów na współczesnej scenie muzycznej” - Gerald Seligman, former General Director of WOMEX

"VOŁOSI to rewelacja - ich zniewalająca energią gra przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbuj ich nie pokochać!” - Mary Ann Kennedy, BBC

VOŁOSI zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory VOŁOSI są nieprzerwanie w trasie.

Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Koncerty zespołu były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3.

VOŁOSI współpracowali m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Markiem Mosiem i Orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo'jo, norweskim Sigrid Moldestad Trio.

W roku 2016 VOŁOSI zdobyli Grand Prix Czech Music Crossroads podczas Festiwalu Colours of Ostrava.

Wstęp wolny

***



02.09.2017, godz. 16.30 Bazylika Jasnogórska  
KONCERT w ramach JASNOGÓRSKICH DOŻYNEK 2017

Wystąpią:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
  • Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
  • Natsha Day – sopran
  • Mykhailo Malafii – tenor
  • Adam Kutny - bas
  • Adam Klocek – dyrygent
  • słowo o muzyce – Małgorzata Zuzanna Nowak
W programie: arie, chóry z najpopularniejszych polskich oper, m.in. „Halka” i „Straszny dwór” Moniuszki, „Legenda Bałtyku” Nowowiejskiego

NATASHA DAY – szkocka sopranistka o polskich korzeniach. Studentka ostatniego roku międzynarodowej szkoły operowej przy Royal College of Music w klasie śpiewu solowego Dinah Harris (w ramach stypendium Fundacji Fishmongers). W sezonie 2012/2013 brała udział w operowym kursie mistrzowskim organizowanym przy English National Opera. Jest stypendystką Josephine Baker Trust oraz laureatką nagrody Ian Evans Lombe. Otrzymała I nagrodę na Konkursie „Złote Głosy” w Warszawie i II nagrodę na Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie, a także nagrodę dla najbardziej obiecującej śpiewaczki podczas Konkursu Emmy Destinn Competition w Pradze.

Śpiewała na wielu scenach operowych, m.in.: English Touring Opera, Haddo House Opera, Nevill Holt Opera, Winslow Hall Opera, Edinburgh Grand Opera, Park Opera, Westminster Opera, Woodhouse Opera. Poza partiami operowymi z równym powodzeniem wykonuje muzykę oratoryjną.

Jest oficjalną artystką Concordia Foundation.

MYKHAILO MALAFII – ukraiński tenor urodzony w 1990 roku, student V roku Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki. Jest zdobywcą I nagród na wielu konkursach wokalnych: 48. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka w Karlowych Warach, Międzynarodowym Forum Wokalnym „Wykonawstwo i pedagogika muzyczna” we Włoszech, Międzynarodowym Konkursie „Sztuka XXI wieku” w Kijowie, konkursie muzyki kameralnej zorganizowanym z okazji jubileuszu Mykoły Łysenki we Lwowie oraz ukraińskim konkursie dla wokalistów Oksany Petrusenko. Mykhailo Malafii jest solistą prestiżowego ukraińskiego Chóru Męskiego „Homin” oraz wokalno-tanecznej Grupy „Galicja”. Koncertował we Francji, we Włoszech, w Czechach, Polsce, Serbii oraz Rosji.

ADAM KUTNY – bas, urodzony w 1992 roku w Poznaniu, absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W latach 2003-2007 przebywał na stypendium w Stanach Zjednoczonych, gdzie w roku 2007 ukończył Pacific Boychoir Academy. Śpiewał w wielu chórach, między innymi w Polskich Słowikach i Pacific Boychoir. Koncertował w kraju i za granicą. Obecnie jest studentem I roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego Jarosława Bręka.

Jest zdobywcą I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” we Vrable (Słowacja), III miejsca oraz dwóch nagród specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz nagrody specjalnej „Grazia Cavanna” na IX Concorso Internazionale di Canto Lirico „Rinaldo Pelizzoni” w Parmie. W roku akademickim 2013/2014 oraz 2014/2015 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i nagrodę Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej.


ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” IM. STANISŁAWA HADYNY
to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował, by dojść do perfekcji i najwyższej maestrii oraz zdobyć miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym, którego dowodem są liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach; dał ponad 7 tysięcy koncertów dla 25 milionów widzów. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Cztery z nich posiadają status Złotej, jedna – Platynowej. Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli na temat bogactwa artystycznego Regionu.

Wstęp na zaproszenia

****

Kasa Filharmonii tel.: 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek 09.00-19.00 oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem
Sprzedaż i rezerwacja biletów online www.filharmonia.com.pl

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem Filharmonii Częstochowskiej we wrześniu 2017:
http://czest.info/Filharmonia-repertuar-wrzesień-2017