czwartek, 22 czerwca 2017

Ponad 1500 ryb zamieszkało w Galerii Jurajskiej. Takiej strefy w mieście jeszcze nie było

Galeria Jurajska otworzyła właśnie największą w mieście strefę akwarystyczną, składającą się z 3 gigantycznych akwariów słodko- i słonowodnych zamieszkałych przez ponad 1500 żywych stworzeń. Wśród nich są ryby, krewetki, małże i rozgwiazdy.

Nowi, słodkowodni mieszkańcy


Jak wygląda życie na dnie morza, oceanu, rzeki i jeziora? Można się o tym teraz przekonać w Galerii Jurajskiej. Centrum handlowe otworzyło właśnie największą w mieście strefę akwarystyczną, składającą się aż z 3 akwariów. Do powstałego we wrześniu akwarium słonowodnego, dołączyły właśnie 2 nowe, tym razem słodkowodne. Każde z nich mieści 2080 litrów wody, a łącznie zamieszkuje je 1100 ryb, reprezentujących aż 26 słodkowodnych gatunków.

Wśród nowych „mieszkańców” Jurajskiej są m.in. zamieszkujące dorzecza Amazonki neony inessa, neony czerwone, zwinniki czerwonouste i otocinclusy, pochodzące z Indii prętniki karłowate, danio czerwone, żyjące w strumieniach i rzekach Argentyny, Wenezueli i Trynidadu kiryski spiżowe, pochodzące z Archipelagu Sunadyjskiego gurami mozaikowe, zamieszkujące Irian Jaya tęczanki Wernera oraz przylgi chińskie z.. Wietnamu.

Obok ryb w akwarium żyją także słodkowodne ślimaki m.in. anatome helena z Azji oraz raki i słodkowodne krewetki m.in. pochodzący z Ameryki Środkowej raczek orange i „krewetka wampir” ataya gabonesis z Afryki Zachodniej. Nowe akwarium wypełniają także słodkowodne rośliny znane z jezior i rzek, w tym m.in. lotos tygrysi z Egiptu, anubias niski z Afryki Zachodniej, jawa moss z Azji Południowo – Wschodniej, gałęzatka z jeziora Akan w Japonii i blyxa japonica z dalekiej Kamczatki. Łącznie 540 roślin z 24 gatunków.

- Akwaria są okazją, żeby podejrzeć życie najbardziej egzotycznych słodkowodnych ryb zamieszkujących ciepłe jeziora i rzeki. To największe tego typu skupisko podwodnych stworzeń w Częstochowie, a jednocześnie szansa na lepsze poznanie ich ekosystemu, zwyczajów, a także regionów, z których pochodzą. To połączenie zabawy z edukacją – mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Nie 1, a 3 akwaria!

Nowa akwaria są już kolejną biologiczną atrakcją Galerii Jurajskiej. We wrześniu w centrum handlowym powstał pierwszy akwen, mieszczący 4 tys. litrów słonej wody zbiornik morski, w którym zamieszkało ponad 400 stworzeń, w tym ryby, rozgwiazdy, krewetki i koralowce, z tak dalekich regionów jak m.in. Meksyk, Japonia, Nowa Kaledonia, Australia, Hawaje czy Karaiby.

Odwiedzając nową strefę akwarystyczną w prosty sposób można dowiedzieć się wiele o rybach tutaj mieszkających. Przy akwariach znajdują się specjalne ekrany interaktywne, które ułatwiają odszukanie gatunku ryby czy rośliny, a tym samym poznanie ich pochodzenia, życia, zwyczajów.

- Miejsce to powstało jako strefa edukacji. Od kilku miesięcy jest ono z powodzeniem wykorzystywane przez szkoły i przedszkola organizujące tutaj swoje lekcje biologii i warsztaty ekologiczne. Kolejne akwaria poszerzają te możliwości, dając tym razem wgląd w życie jezior i rzek, nawet tych najbardziej oddalonych od nas – mówi Violetta Dziubin.

Akwaria są stałą atrakcją Galerii Jurajskiej. Zbiorniki z rybami znajdują się na 2. Poziomie galerii. Ich oglądanie jest bezpłatne.