środa, 13 maja 2015

Jak ważna jest brama garażowa

Dzięki firmie Dopler - producentowi bram garażowych i przemysłowych przedstawiamy Państwu co powinniśmy wiedzieć na temat bram garażowych oraz to jak ważny jest dopracowany konstruktywnie produkt.

Firma Dopler jest producentem bram garażowych i przemysłowych w wielu wariantach technicznych. Podstawowy podział bram to bramy garażowe i bramy przemysłowe.

Wśród nich wyróżniamy bramy segmentowe i rolowane.

Bramy segmentowe to obecnie najpopularniejsza grupa bram zarówno garażowych jak i przemysłowych.
Zasadniczym i najważniejszym elementem bramy jest tzw. panel bramowy o wysokości 50 lub 60 cm. wykonany z wysokogatunkowej stali powlekanej lakierem proszkowym, co w doskonały sposób zabezpiecza przed korozją. Wewnątrz stalowych ścianek znajduje się wtłaczany pod ciśnieniem poliuretan odpowiedzialny za właściwości termiczne i stanowiący o sztywności całej bramy. Grubość takiej sekcji to 4 cm.
Panele bramowe możemy podzielić ze względu na na kolor oraz fakturę zewnętrzną zwaną tłoczeniem. Jeśli chodzi o kolorystykę oprócz barw jednorodnych najczęściej stosowanych w bramach przemysłowych ogromną popularnością cieszą się okleiny drewnopodobne, które w doskonały sposób harmonizują z architekturą budynku. Ponadto  firma DOPLER posiada własną lakiernię,  w związku z czym jest w stanie zaproponować Państwu bramę w każdym kolorze.
Kolejny podział paneli dotyczy ich faktury zewnętrznej. W bramach garażowych są to przeważnie przetłoczenia wzdłużne w kilu wariantach: panel całkowicie gładki lub panel ze strukturą woodgrian – imitacja drewna, oraz tzw. kasetony. Dla bram przemysłowych stosuje się panele w strukturze stucco - inaczej skórka pomarańczy z przetłoczniami poziomymi lub v-profilowanie i mikroprofilowanie.

W każdej z bram segmentowych można zastosować elementy doświetlające w postaci okien zainstalowanych w panelu bramy lub jako osobny panel zbudowany z aluminium. Jest to sekcja przeszklona szybą z zespolonego PCV. Daje to efekt naturalnego szkła przy zachowaniu 100% bezpieczeństwa. Kolejnym elementem podnoszącym funkcjonalność bramy są drzwi przejściowe. Specjalna konstrukcja pozwala na unoszenie się drzwi z całą bramą. Jest to niezmiernie wygodne gdy ruch pieszy jest częsty. Nie ma wtedy potrzeby otwierać całej bramy.

Omówiony wcześniej płaszcz bramy zbudowany z poszczególnych paneli pracuje w układzie prowadnic pionowych i poziomych zamontowanych na stałe. Ruch bramy możliwy jest dzięki układowi rolek jezdnych i zawiasów. Główną siłę napędową stanowią sprężyny skrętne umieszczone na wale nawojowym z systemem linek stalowych z pomocą których brama unosi się do góry. Takie rozwiązanie pozwala na ręczne podnoszenie bram segmentowych. Wspomaganiem tego układu często jest kołowrót łańcuchowy za pomocą którego można unieść duże i ciężkie bramy bez większego wysiłku. Ważnym elementem przy doborze rozwiązań konstrukcyjnych jest tzw. rodzaj prowadzenia bramy.
Wyróżniamy tutaj: prowadzenie niskie,prowadzenie standardowe, prowadzenie wysokie ze skosem dachu, prowadzenie pionowe. Dzięki dużej elastyczności produkcji DOPLER jest w stanie przygotować inne nietypowe rozwiązania odbiegające od standardowych. Taka różnorodność w prowadzeniach bram segmentowych pozwala na montaż w większości spotykanych przypadków.

Ostatnim z elementów bramy, ale bardzo istotnym z punktu widzenia użytkownika jest sterowanie automatyczne. W przypadku bram garażowych najczęściej jest to siłownik górny z szyną prowadzącą która wyciąga bramę pod sufit garażu. Sterowanie odbywa się pilotem oraz wyłącznikiem naściennym. Automat taki jest cichy, daje duży komfort użytkowania, a ruch bramy jest płynny i szybki. Dodatkowa lampa doświetla wnętrze garażu przez kilka minut po jego otwarciu. Nad ciągłością pracy w przypadku zaniku napięcia czuwa wbudowany akumulator. Przy bramach przemysłowych stosuje się specjalistyczne siłowniki boczne które są zamontowane na wale nawojowym i wspomagają pracę sprężyn skrętnych. Siłowniki takie przenoszą duże obciążenia i są w stanie unieść szybko i sprawnie każdą bramę. O bezpieczeństwo użytkownika dba w tym przypadku układ fotokomórek lub listwy kontaktowej umieszczonej w dolnej krawędzi bramy, a awaryjne otwieranie odbywa się za pomocą łańcucha.

Reasumując: bramy segmentowe firmy DOPLER to dopracowane konstrukcyjnie produkty, zapewniające najwyższy poziom techniczny zgodny z wymogami dyrektyw unijnych, co pozwala na znakowanie wszystkich wyrobów międzynarodowym znakiem CE.

  Zapraszamy do firmy DOPLER, ul. Legionów 94a, tel.: 34 365 60 06; www.dopler.pl