piątek, 14 listopada 2014

[ZUS] Tylko dwa miesiące na wniosek o abolicję

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. zalegały z opłacaniem składek ZUS, mają jeszcze dwa miesiące na złożenie wniosku o ich umorzenie. Czas nagli, termin upływa już 15 stycznia 2015 r.

 Ustawa abolicyjna z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych 
z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność pozwala firmom na umorzenie długu wobec ZUS. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które od 1999 r. do lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa dotyczy też twórców i artystów, osób wykonujących wolny zawód oraz wspólników spółek.

Jakie są warunki skorzystania z umorzenia?

Ustawa abolicyjna umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Oznacza to brak możliwości umorzenia na tej podstawie zaległości powstałych przed 1 stycznia 1999 r. oraz po 28 lutego 2009 r. Nie ma też możliwości umorzenia składek za pracowników.
Na mocy ustawy abolicyjnej umorzeniu podlegają nieopłacone składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz - za okres, za który dług na ubezpieczenia społeczne zostanie umorzony – również składki na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy. Ponadto umorzyć można odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną, koszty upomnienia, opłatę dodatkową, koszty egzekucyjne.
Trzeba pamiętać, że aby otrzymać umorzenie, nie można mieć innych nieuregulowanych zobowiązań wobec ZUS. Należności, które nie podlegają umorzeniu, np. składki za pracowników, należy zapłacić w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia, wydanej przez ZUS. Osoba, która otrzymała taką decyzję, ale nie jest w stanie uregulować wspomnianych należności, może wystąpić
z wnioskiem o rozłożenie ich na raty lub odroczenie terminu ich płatności.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

             Przedsiębiorca zainteresowany umorzeniem długu powinien złożyć w ZUS odpowiedni wniosek. Można go złożyć osobiście (w formie pisemnej) w jednostce ZUS albo przesłać pocztą. W przypadku osób, które w dniu złożenia wniosku o umorzenie nie prowadziły pozarolniczej działalności, jedynym wymaganym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności. Sam wniosek składają również osoby, które w dniu złożenia wniosku prowadziły działalność, jednakże w stosunku do tych osób nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne.
Osoby, wobec których jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, powinny dołączyć dodatkowe dokumenty: zaświadczenia o pomocy de minimis, oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej, wyciąg z książki przychodów
i rozchodów.
Przedsiębiorcy zainteresowani umorzeniem długów muszą pamiętać, że mają na to coraz mniej czasu. Ostateczny termin na złożenie wniosku to 15 stycznia 2015 roku.

Trzeba podkreślić, że okres, za który składki zostały umorzone, nie będzie uwzględniony przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury oraz renty, a kwota umorzonych składek nie zostanie wliczona do podstawy obliczenia emerytury.