środa, 28 maja 2014

Zabytkowa Częstochowa

 27 maja 20014 r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Zabytkowa Częstochowa”. W czasie konferencji podsumowano projekt, który  rozpoczął  się w listopadzie 2013 roku.
Zastępca Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka dr Ryszard Stefaniak podziękował za zaangażowanie młodzieży i uczniów szkół częstochowskich. W trakcie konferencji wręczono nagrody w konkursie fotograficznym realizowanym w ramach projektu. Nagrodę Grand Prix Tablet multimedialny i aparat cyfrowy wręczyli wiceprezydent Ryszard Stefaniak i fundator nagrody  Patryk Podwysocki. Etapem finalnym dzisiejszego spotkania było przekazanie przedstawicielom szkół częstochowskich kolejnej gry edukacyjnej „Zabytkowa Częstochowa".
Etapy projektu:
 • Projekt zapoczątkowała konferencja naukowa w listopadzie 2013 r., która odbyła się w auli Akademii im. Jana Długosza. Dzięki wybitnym prelegentom, 300 uczniów z 22 częstochowskich szkół mogło zgłębić swoją wiedzę. Propagowanie wiedzy na temat zabytków to cel szczytny, ale aby go zrealizować, podjęto współpracę pomiędzy: Urzędem Miasta Częstochowy, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach Delegatura w Częstochowie, Zespołem Szkół Technicznych, Akademią im. Jana Długosza, Zespołem Szkół Gastronomicznych im Mari Skłodowskiej-Curie, Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Muzeum Częstochowskim, Związkiem Harcerstwa Polskiego – Hufiec Częstochowa oraz Klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze.
 • W grudniu 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych oraz Akademii im. Jana Długosza odbyły się warsztaty pokazujące praktyczne metody renowacji detali drewnianych, modelarstwa oraz grafiki wykorzystywanej w renowacji zabytków.  Zabytki w naszym regionie najczęściej poznajemy poprzez wykłady historyczne, z którymi mamy dość często do czynienia. Poprzez wykonywanie detali architektonicznych uświadamialiśmy młodzieży piękno architektury naszego miasta.
• Konkurs trwał od stycznia do marca, do siedziby organizatora nadesłano 534 zdjęcia wykonane  przez 198 uczestników – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Zdjęcia oceniało jury pod kierunkiem Marka Makowskiego przedstawiciela Akademii im. Jana Długosza. Przy ocenie prac Jury szczególną uwagę zwracało na: walory artystyczne zdjęć, oryginalne i ciekawe  ujęcie tematu i  obiekty, które w szczególny sposób zasługują na szacunek pokoleń. Przyznano nagrody w trzech kategoriach szkół, nagrodę Grand Prix oraz wyróżnienia. Laureaci konkursu 30 kwietnia wzięli udział w wycieczce do Bobolic. Warto podkreślić, że konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i chcielibyśmy podziękować uczniom i opiekunom za wkład pracy włożony w przygotowanie do konkursu.
 • Ostatnim etapem projektu była gra edukacyjne „Zabytkowa Częstochowa” w całości wykonana przez uczniów i nauczycieli częstochowskich szkół. Gra ma za zadanie przybliżyć młodzieży zabytki Częstochowy. Posiada ona efekt edukacyjny uzyskany poprzez zabawę.  Pomimo niewielkiego nakładu ilościowego, gra w całości zostanie przekazana szkołom. Pamięciowa gra edukacyjna pozwala w łatwy i przyjemny sposób zgłębiać wiedzę. Na kartach mieszczono wybrane obiekty zabytkowe Częstochowy. Wśród zakrytych kart należy znaleźć parę takich samych zabytków. Gra nie tylko ćwiczy koncentrację, ale także utrwala w pamięci zabytki, które są chlubą Częstochowy. W dołączonej broszurze można znaleźć komentarz historyczny do każdego obiektu. Mamy nadzieję, że cel jaki przyświecał autorom gry zostanie osiągnięty