środa, 7 maja 2014

Co 12. osoba na świecie żyje z WZW

O szansach i wyzwaniach polskiej hepatologii będą dyskutowali 
w Częstochowie eksperci podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób z chorobami wątroby.

Szacuje się, że z wirusami HBV i HCV żyje w sumie ponad 500 milionów osób na całym świecie. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirusowe zapalenie wątroby to obecnie jedna 
z czterech najgroźniejszych chorób zakaźnych. Po raz 12. organizacje pozarządowe, lekarze i eksperci z całej Polski spotkają się w Częstochowie, by szukać pomocy dla polskich pacjentów z problemami hepatologicznymi. Ideą tego wydarzenia, otwartego dla wszystkich słuchaczy, jest edukacja w zakresie schorzeń wątroby, które często przebiegają bezobjawowo. Wciąż brakuje Polakom wiedzy na temat dróg zakażenia, podstawowych działań profilaktycznych i diagnostyki.
Zakażenia wirusami hepatotropowymi to aktualnie jeden z najważniejszych problemów epidemiologicznych zdrowia publicznego. Wirusowe zapalenie wątroby jest 8. pod względem liczby zgonów przyczyną śmierci na świecie. To choroba 100 razy bardziej zakaźna niż wirus HIV i występująca w populacji częściej niż jakikolwiek nowotwór. Co 12. osoba na świecie jest nosicielem wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV) lub typu C (HCV). Oznacza to, że ryzyko rozwoju u niej pierwotnego raka wątroby jest 100-krotne w porównaniu z ryzykiem rozwoju tego nowotworu w populacji ogólnej. Jedna trzecia populacji miała styczność z jednym z tych wirusów. Zdaniem prof. Krzysztofa Simona z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, w Polsce obecność przeciwciał anty-hcv można stwierdzić u ok. 720 tys. osób. Trwale zakażonych, replikujących ten wirus osób jest ok. 200 tys., w tym pilnego leczenia wymaga ok 75 tys. chorych.
Dlaczego schorzenia hepatologiczne są tak groźne? W przypadku WZW C często używa się określenia „cichy zabójca”. Wynika to z faktu, że podczas pierwszego etapu choroby jedynie 30% pacjentów obserwuje jakiekolwiek objawy. Rzadko zostają one skojarzone z wirusem HCV. Konsekwencje są dramatyczne. Zakażenie może prowadzić do ciężkiego zapalenia wątroby, którego powikłania obejmują stany poważnego zagrożenia zdrowia, takie jak niewydolność wątroby, konieczność przeszczepu wątroby, marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy.

Tematem tegorocznego Zjazdu w Częstochowie będą między innymi: skuteczna diagnostyka, możliwości wykonywania badań i ich wartość kliniczna. Wśród paneli tematycznych znajdą się również zagadnienia dotyczące nowych programów terapeutycznych. Wydarzenie będzie okazją do zbiorowej
i indywidulanej konsultacji ze specjalistami w dziedzinie hepatologii, transplantologii, endokrynologii, psychologii i pediatrii. Wśród prelegentów 12. Zjazdu znaleźli się: dr n. med. Arkadiusz Pisula – specjalista chorób zakaźnych z ID Clinic w Mysłowicach, dr n. med. Ewa Janczewska – Kazek – specjalista chorób zakaźnych z ID Clinic w Mysłowicach, dr n. med. Katarzyna Kalita – specjalista w dziedzinie medycyny nuklearnej z Zakładu Medycyny Nuklearnej UM w Łodzi i prof. dr n. med. Wiesław Kryczka –
Ordynator Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Koordynatorem medycznym Zjazdu jest dr n. med. Zbigniew Deroń – Ordynator Oddziału Obserwacyjno - Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Władysława Biegańskiego w Łodzi.

„Na pierwszy Zjazd organizowany przez nasze Stowarzyszenie przybyło 700 osób. To dużo. To znaczy, że odpowiadamy na prawdziwe potrzeby osób dotkniętych chorobami hepatologicznymi. Naszą misją jest tworzenie platformy wymiany myśli i informacji na temat WZW. W tym celu każdego roku
w Częstochowie spotykają się wybitni eksperci i organizacje na co dzień działające w interesie chorych. Spotykają się, by wspólnie walczyć o lepsze jutro dla polskiego pacjenta” – powiedział Tomasz Paluch, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na tle wirusowym SOS-WZW. „Chorzy mogą szukać pomocy również na stronach www poświęconych wirusowym zapaleniom wątroby np. www.leczhcv.pl lub stronie naszego stowarzyszenia www.sos-wzw.pl” – dodał.

„Spotykamy się w Częstochowie, by rozmawiać o nowych terapiach, a także zmieniających się realiach, w których leczą się polscy pacjenci. Kluczem do walki z wirusami zapalenia wątroby jest i pozostanie edukacja. Wiedza o drogach zakażenia WZW to podstawa, jeśli chcemy uniknąć niezwykle poważnych konsekwencji zakażenia” – powiedziała dr Ewa Janczewska - Kazek, specjalista chorób zakaźnych z ID Clinic w Mysłowicach, prelegent Zjazdu.