środa, 8 maja 2019

W Galerii Jurajskiej będzie można zobaczyć… pioruny


Kilkanaście eksperymentów fizycznych i chemicznych będzie można obejrzeć na żywo podczas zaplanowanego na najbliższą sobotę pikniku naukowego, który odbędzie się w Galerii Jurajskiej. Wśród atrakcji pojawi się m.in. maszyna generująca pioruny oraz doświadczenia z użyciem ciekłego azotu. 

Nauka to też zabawa. Od kilku lat udowadnia to Galeria Jurajska podczas organizowanych wspólnie z Politechniką Częstochowską pikników. Nie inaczej będzie i w tym roku. Już po raz trzeci w centrum handlowym odbędzie się wydarzenie, które pokazuje nieco inną stronę fizyki, chemii, matematyki czy robotyki.


- Organizowany piknik to okazja, aby spojrzeć z przymrużeniem oka na naukę. Zamiast trudnych do ogarnięcia równań na tablicy, zaprezentujemy kilkanaście ekscytujących eksperymentów, pokazujących dzieciom, jakimi prawami rządzi się otaczający nas świat – mówi Violetta Dziubin – Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

- Przy okazji też będziemy dobrze się bawić. Każde z zaplanowanych na sobotę doświadczeń to prawdziwe show, odczarowujące nauki ścisłe i pokazujące ich rozrywkową stronę. W ten nietypowy sposób chcemy zainspirować dzieci i zachęcić do zgłębiania wiedzy – dodaje.

Pomóc mają w tym chociażby wspomniane eksperymenty fizyczne i chemiczne, pokazujące praktyczną stronę nauki. Na sobotę zaplanowano ich kilkanaście. Co konkretnie?

Przy pomocy specjalnego urządzenia będzie można stworzyć piorun, a przy pomocy kamery termowizyjnej zobaczyć temperaturę różnych obiektów, w tym ciała. Ponadto przygotowano serię doświadczeń z użyciem ciekłego azotu oraz sonometru, czyli urządzenia mierzącego natężenie dźwięku na odległość.

Nie zabraknie także atrakcji dla fanów robotów i nowoczesnych technologii. W Jurajskiej odbędzie się pokaz pracy samodzielnego robota mobilnego. Będzie można także dowiedzieć się, jak działa rower elektryczny. Również przyszli inżynierowie znajdą na pikniku atrakcje dla siebie.

W centrum handlowym stanie wystawa makiet architektonicznych, plansz z projektami oraz filmów pokazujących, jak powstają różne budowle. Najmłodsi z kolei będą mogli spędzić czas na płazu budowy, który powstanie na terenie centrum handlowego.

Organizatorzy nie zapomnieli także o zdrowiu. Na miejscu będzie można m.in. zasięgnąć wiedzy na temat zdrowego odżywiania się i układania zbilansowanej diety. Chętni będą mogli także poddać się badaniu wykrywającemu wady stóp mające wpływ m.in. na postawę ciała.

W czasie pikniku nie zabraknie także quizów i konkursów naukowych z nagrodami – zapowiada organizator.

- To wydarzenie dla dzieci i dorosłych. Dla każdego, kto chociaż trochę pasjonuje się nauką lub jeszcze tej pasji nie odkrył. Wydarzenie w sposób zrozumiały pokazuje najmłodszym bardzo skomplikowane zjawiska, uczy także rozumieć otaczający świat, a przede wszystkim zachęca do jego poznawania – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk.

- Przystępna i rozrywkowa formuła imprezy z kolei sprawia, że całość nie przypomina szkolnej lekcji, a wyprawę do laboratorium fizyka lub chemika. Jest to więc unikalna okazja, aby zobaczyć świat naukowców od kuchni i to dosłownie – dodaje.

Wszystkie atrakcje pikniku dostępne będą od godz. 12. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.