poniedziałek, 24 lipca 2017

Jak zminimalizować wydatki związane z wyjazdem do pracy za granicą

Blisko 14% Polaków planuje pracę za granicą.
Doradzamy, jak zminimalizować wydatki związane z wyjazdem.


Podreperowanie domowego budżetu i duża dostępność ofert pracy sezonowej sprawiają, że wielu Polaków w okresie wakacyjnym decyduje się na pracę tymczasową poza granicami kraju. Najbardziej preferowane kierunki emigracji zarobkowej to wciąż Wielka Brytania, Niemcy i Holandia. Popularnym miejscem zarobkowania dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy coraz częściej zaś staje się Polska. Podpowiadamy, w jaki sposób zaplanować naszą wyprawę, aby jej koszty nie okazały się wyższe od zaplanowanych zysków.


Z badań przeprowadzonych przez firmę Work Service wynika, że emigrację zarobkową planuje blisko 14% Polaków z czego 3 na 10 myśli o wyjeździe na 3 miesiące czyli sezonowo.

Na tych, którzy zdecydują się na zatrudnienie za granicą czekają różnorodne i dobrze płatne oferty m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, a nawet na Islandii. W przypadku podjęcia pracy np. na Islandii jako stolarz budowlany można liczyć na wynagrodzenie miesięczne sięgające ponad 8100 złotych – mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji w Work Service S.A.

Tak wysokie zarobki skuszą pewnie niejednego z nas, jednak musimy pamiętać, że zagraniczna wyprawa do pracy wiąże się także z wydatkami. W jaki sposób zaplanować wyjazd, by wakacyjny zarobek w jak najwyższej kwocie wrócił z nami do kraju?



1. Zamiast szukać na własną rękę skorzystaj z Agencji Pracy
Internet to duże ułatwienie w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert pracy za granicą. Znajdziemy wiele portali i forów, na których ogłoszenia publikują zarówno pracodawcy, jak i agencje pracy. Samodzielne poszukiwania mogą jednak okazać się bardzo czasochłonne, szczególnie że każdorazowo powinniśmy dokładnie sprawdzać ogłoszeniodawców, aby nie zostać oszukanym czy wykorzystanym.



Zdecydowanie bezpieczniejsze i bardziej korzystne może się okazać skorzystanie z pośrednictwa zaufanej agencji pracy. Wieloletnie doświadczenie w rekrutacji, współpraca ze sprawdzonymi pracodawcami, znajomość prawa pracy na zagranicznych rynkach to atuty agencji, dzięki którym szybciej znajdziemy odpowiednią dla siebie ofertę. Znalezienie kompetentnej firmy zapewni nam bezpieczną i legalną pracę poza granicami kraju. Warto pamiętać, że żadna agencja poszukująca i zatrudniająca pracowników nie pobiera od nich za to pośrednictwo opłat.



2. Samochód, samolot, a może door toor? – policz dobrze koszty podróży

Szykując się do wyjazdu do pracy za granicę chcemy dotrzeć na miejsce szybko i komfortowo, zabierając przy tym niezbędne rzeczy, których zazwyczaj uzbiera się całkiem sporo. Samolot to z pewnością najwygodniejszy i najszybszy środek transportu – jednak w większości przypadków najdroższy. Jeśli znamy dokładną datę wyjazdu do pracy to już kilka tygodni przed wylotem, możemy zakupić bilet w dobrej cenie. Pamiętajmy, że po doliczeniu opłaty lotniskowej oraz opłaty za dodatkowy bagaż może okazać się, że koszt się podwoi. Dodatkowo musimy w tym przypadku uwzględnić jeszcze transport z i na lotnisko, co sprawi, że całkowity koszt wyniesie minimum 1000-1500zł. Alternatywą jest własny samochód. Tu, biorąc pod uwagę paliwo i eksploatację, zredukujemy koszty do kilkuset złotych, ale musimy liczyć się z faktem, że rezygnujemy z relaksu podczas podróży. Dużym wyzwaniem mogą być dla wielu z nas również: poruszanie się po drogach w obcym kraju, znalezienie darmowego i bezpiecznego miejsca do parkowania, czy też kosztowne naprawy auta w przypadku awarii.


Dobrym rozwiązaniem, które zarówno uchroni nasz budżet przed dużym wydatkiem, a jednocześnie pozwoli na zabranie ze sobą sporej ilości bagażu, może być skorzystanie z tzw. transportu door to door czyli od adresu do adresu. Na czym polega fenomen tego środka komunikacji? Odpowiedź zawarta jest w samej nazwie usługi. Nie musimy już wypatrywać pojazdu stojąc w pełnym słońcu czy też marznąć lub moknąć na dworcu lub przystanku. Ośmioosobowy minivan, przewożący podróżnego w systemie door to door gwarantuje odbiór wprost spod drzwi jego domu. Doświadczony kierowca zawiezie nas także pod wskazany adres w Niemczech, Austrii, Holandii czy innym europejskim kraju – co z pewnością zaoszczędzi nam czas, pieniądze oraz zminimalizuje nasz stres związany z poruszaniem się po nieznanym mieście.



3. Używaj stron agregujących różne środki transportu

Decydując się na podróż transportem zbiorowym warto korzystać z wyszukiwarek, które umożliwią nam znalezienie wygodnych połączń w najlepszych cenach. Dużym ułatwieniem, w znajdowaniu połączeń międzynarodowych zarówno autobusowych oraz busów door to door jest możliwość wykorzystania np. wyszukiwarki e-podróżnik.pl, na której znajdziemy oferty ponad 150 przewoźników jeżdżących do Niemiec, Holandii, Francji, na Ukrainę oraz wielu innych krajów w Europie.


Planując podróż za granicę nie musimy już wertować dziesiątek stron przewoźników i wykonywać wielu telefonów w celu rezerwacji miejsca. Wystarczy wejść na stronę www.e-podroznik.pl, wpisać miejscowości początku i końca podróży, by następnie wybierać z co najmniej kilku propozycji połączeń różnych przewoźników. W portalu od razu można także kupić bilet na interesujące nas połączenie. Decydując się na zakup biletu online oszczędzamy nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze. Cena dostępnych w sieci biletów na połączenia door to door jest zazwyczaj niższa o około 10% od tej, proponowanej przez kierowcę. Na połączenia autobusowe także oferujemy rabaty i zniżki – mówi Andrzej Soroczyński, prezes firmy Teroplan, właściciela e-podróżnik.pl.



4. Przed wyjazdem odwiedź lekarza

Choroba za granicą może znacząco nadszarpnąć nasz budżet. Dlatego przed wyjazdem warto odwiedzić lekarza rodzinnego, w celu zrobienia badań kontrolnych. Dobrym pomysłem będzie też wizyta u dentysty, ponieważ te usługi są wyjątkowo kosztowne za granicą. Przed wydawaniem ogromnych kwot na leczenie może ustrzec nas wykupienie stosownego ubezpieczenia medycznego. Zadbajmy także o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, które pozwala ubiegać się na terenie UE o bezpłatną opiekę zdrowotną.



5. Rozliczaj się ze sprawdzonym doradcą podatkowym


Podobnie jak w Polsce, pracując w innych krajach z wypłaty mamy potrącany podatek dochodowy i możemy, a w niektórych sytuacjach nawet powinniśmy, rozliczyć się z niego przed zagranicznym urzędem. W przypadku emigrantów takie rozliczenie bardzo często skutkuje otrzymaniem zwrotu nadpłaconych pieniędzy, który może okazać się dla nas sporym zastrzykiem dodatkowej gotówki. Warto pamiętać, żeby podczas pracy za granicą zbierać wszelkie dokumenty otrzymywane od pracodawcy oraz gromadzić rachunki za dojazdy do pracy czy koszty mieszkania, dzięki którym można znacznie zwiększyć zwrot podatku. Deklarację podatkową można złożyć osobiście lub z pomocą doradcy podatkowego. Nieznajomość języka i prawa podatkowego może się okazać bardzo problematyczna dla osób, które postanowią samodzielnie rozliczyć się z podatku, dlatego łatwiejszym sposobem jest powierzenie sprawy profesjonalnemu doradcy podatkowemu.

Przy wyborze biura rozliczeniowego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada ono odpowiednie uprawnienia, np. Steuerberaterkammen Niedersachen jeśli chodzi o niemieckie rozliczenia, numer identyfikacji agenta podatkowego BECON z Holandii czy numer TAIN z Irlandii. Jeśli powierzymy swoją sprawę w ręce profesjonalnego biura mamy pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z prawem, bezpiecznie i w najkrótszym możliwym czasie – certyfikowani doradcy mają stały kontakt z urzędnikami i korzystają ze specjalnego oprogramowania udostępnionego im przez urząd. Większość takich biur pobiera opłatę za rozliczenie dopiero w momencie odzyskania nadpłaconego podatku, co chyba najlepiej świadczy o tym, że zależy im, żeby sprawnie odzyskać dla nas najwyższy możliwy zwrot. Znalezienie odpowiedniego biura też nie powinno stanowić większego problemu, bez względu na to w jakiej części świata obecnie się znajdujemy – idąc z duchem czasu całą procedurę można przeprowadzić zdalnie i nie ma konieczności wizyty w stacjonarnym oddziale. – mówi Anna Nowacka, reprezentująca firmę Euro-Tax.pl.


Aleksandra Markowska
www.e-podroznik.pl