wtorek, 11 kwietnia 2017

Częstochowa z tytułem "Gminy przyjaznej ekonomii społecznej 2016"

Częstochowa po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w konkursie "Gmina przyjazna ekonomii społecznej", zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Drugie miejsce przypadło Zabrzu, a trzeci był Mikołów.

31 marca podczas Forum Międzysektorowego pt. „Ekonomia społeczna w kreowaniu aktywnej polityki lokalnej” statuetkę odebrał naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Adrian Staroniek.

Częstochowa stale współpracuje z ok. 300 podmiotami ekonomii społecznej. Polega to m.in. na realizacji wspólnych przedsięwzięć (takich jak Piknik Podmiotów Ekonomii Społecznej, obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, promocja OPP, zawiązaniu i cyklicznych spotkaniach partnerstw lokalnych, organizacji szkoleń, konsultacji miejscowych aktów prawnych.

Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Urząd Miasta Częstochowy zawarły porozumienie w sprawie wspólnego utworzenia mobilnego punktu Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w pomieszczeniach Częstochowskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Uchwalony program współpracy z organizacjami pozarządowymi posiada zapisy dotyczące wspierania rozwoju przedsiębiorczości społecznej.

Gmina organizuje przedsięwzięcia angażujące lub skierowane do PES. Są to najczęściej  konferencje, szkolenia, spotkania doradcze, zespoły tematyczne, warsztaty ale także m.in. organizacja kampanii społecznych.

Tylko w 2016 roku Miasto Częstochowa było inicjatorem utworzenia Spółdzielni Socjalnych: „Jasne, że zmiana”, „Jasne, że manufaktura”, „Jasne, że alternatywa 21”, „Jasne, że dom i wnętrze”. Ponadto podjęło jeszcze 2 uchwały intencyjne w sprawie powołania kolejnych takich spółdzielni  „Jasne, ze niania” oraz „Jasne, że eko”.

Dodatkowo w ramach współpracy z PES w 2016 r. utworzono Zakład Aktywności Zawodowej, prowadzony obecnie przez Stowarzyszenie Yava, w którym zatrudnienie dotychczas znalazło 21 osób z niepełnosprawnością.

Urząd Miasta Częstochowy wspiera także działania Warsztatu Terapii Zajęciowej, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością w stosunku, do których orzeczono niezdolność do pracy, a które zostały zakwalifikowane do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej.

W Częstochowie prowadzone są 2 Kluby Integracji Społecznej oraz 4 Centra Integracji Społecznej, miasto w bezpośredniej współpracy pozostaje z dwoma CIS-ami.

Na koniec 2016 roku w Częstochowie zarejestrowanych było ponad 800 organizacji pozarządowych, z czego 74 mają status organizacji pożytku publicznego. Szacuje się, że podmioty ekonomii społecznej zatrudniają około 2500 pracowników.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza nagroda dla miasta w tej dziedzinie. Częstochowa zajęła I miejsce w konkursie Zarządu Województwa Śląskiego „Klauzule społeczne na start”, a Urząd Miasta otrzymał - podczas III Forum Kierowników IT w Administracji - statuetkę Skrzydła IT w Administracji za wprowadzenie Elektronicznego Generatora do współpracy z podmiotami ekonomii społecznej.

Źródło: UM Częstochowy