wtorek, 7 lipca 2015

Nauczyciel Roku.

Do 18 września można przesyłać zgłoszenia na konkurs Nauczyciel Roku 2015, objęty patronatem minister edukacji narodowej.

Uczestnikiem konkursu może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (za wyjątkiem szkół wyższych), stopień awansu zawodowego i specjalizację.

Konkurs jednoczy wokół edukacji ludzi o różnych poglądach, dowodząc, że o szkole i nauczycielach można rozmawiać ponad podziałami.

Kandydatów na Nauczyciela Roku 2015 mogą zgłaszać dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.

Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się wprost przełożyć na punkty i procenty.

Rokrocznie jury, pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego (obecnie wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, który kieruje pracami zespołu oceniającego od początku Konkursu), zgodnie z regulaminem, wybiera trzynastkę finalistów.

Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku, dwie osoby – wyróżnienia, a pozostała dziesiątka – zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku.

W ciągu 14 edycji konkursu, organizowanego wspólnie przez redakcję „Głosu Nauczycielskiego” i Ministerstwo Edukacji Narodowej wybrano 170 laureatów.

Wśród nich są nauczyciele wszystkich szczebli edukacji od przedszkoli, do szkół dla dorosłych, a także różnych rodzajów placówek, z resocjalizacyjnymi włącznie.

Zwycięzcę Konkursu Nauczyciel Roku 2015 poznamy 13 października br., podczas Gali Finałowej, która – tradycyjnie już – odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie w przededniu Dnia Edukacji Narodowej.

Źródło: MEN,PAP