Tomograf komputerowy, który otrzyma Szpital Specjalistyczny to 64 rzędowy, 128 warstwowy aparat firmy Siemens. Wspomniane 64 rzędy ceramicznych detektorów pozwolą na zobrazowanie do 128 warstw. Oznacza to, że dzięki niemu będzie można uzyskiwać zdecydowanie bardziej precyzyjne diagnozy stanu pacjentów, a tym samym przyspieszyć ich leczenie. Rynkowa wartość tomografu to około 3 mln. zł. Dar przekazany przez WOŚP posiada urządzenia peryferyjne, takie jak: strzykawka automatyczna, stacje lekarskie czy konsola technika.
- Jedną z zasadniczych cech tego aparatu jest doskonała jakość obrazowania szczegółów anatomicznych. Jestem przekonany, że to urządzenie wesprze procesy medyczne realizowane w naszym Szpitalu i pozwoli na jeszcze dokładniejsze badanie pacjentów. Nowy tomograf jest bardzo bezpieczny. Dzięki niemu badania będą przeprowadzane przy użyciu możliwie najmniejszej dawki promieniowania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pozyskanego obrazu. – podsumowuje Zbigniew Bajkowski, Dyrektor Szpitala.
Urządzenie przekazane przez WOŚP doskonale sprawdza się w diagnozowaniu chorób neurologicznych, onkologicznych a także chorób serca. Wspiera ono proces wykrywania zmian chorobowych, których mniej zaawansowane tomografy nie są w stanie pokazać. Kluczowe jest jeszcze to, że dawka promieniowania rentgenowskiego wytwarzanego przez to urządzenie jest znacznie mniejsza w stosunku do tomografów mniej zaawansowanych technologicznie.
Urządzenie, które pozyskał Szpital w Częstochowie pozwoli na skrócenie czasu trwania badań. Tomograf wyposażony jest min. w automatyczną strzykawkę stosowaną do dożylnego podawania środków kontrastowych. To z kolei pozwoli zaprogramować szybkość oraz dawki środka kontrastowego, co dodatkowo podnosi jakość wykonywanych badań, a przez to zwiększa się bezpieczeństwo i dokładność pomiarów.
Wniosek do WOŚP został napisany i był nadzorowany od strony merytorycznej przez Panią Barbarę Halkiewicz, kierownika Ośrodka Szkoleń i Promocji, która reprezentuje Szpital w zakresie prowadzenia rozmów z WOŚP i firmą Simens. - Przekazanie tomografu ma dla naszego Szpitala bardzo istotne znaczenie. Jest to co prawda trzeci tomograf komputerowy na wyposażeniu Szpitala, ale pierwszy tak nowoczesny. Jest on bardzo bezpieczny i szybki, dlatego z pewnością poprawi się jakość pomocy udzielanej pacjentom. – podsumowuje Barbara Halkiewicz.
Orkiestra grała w tym roku dla Szpitali Pediatrycznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP nie jest co prawda jednostką o tym profilu, ale posiada w swoich strukturach dwa oddziały pediatryczne, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci, Oddział Patologii Noworodka, Neonatologii, Traumatologii i Chirurgii dziecięcej, a także Szpitalny Oddział Ratunkowy Pediatryczny. Rocznie leczy się w tej placówce ok. 7,5 tys. dzieci na wszystkich oddziałach pediatrycznych. Wykonywane jest ok. 1,5 tys. tomografii u dzieci i około 25 tys. badań tomograficznych dla dorosłych. Aparat zostanie zamontowany w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (ul. Bialska 104/118). Obecnie trwa adaptacja pomieszczeń i dostosowanie wszystkich parametrów technicznych dla nowego aparatu. Wszystkie prace potrwają około 5 miesięcy.