Problemy organizacyjno-kadrowe dotykają publiczną służbę zdrowia w całej Polsce. Nie inaczej jest w Częstochowie. Z jednej strony, Miejski Szpital Zespolony zmaga się z problemami ściśle związanymi ze sposobem i wysokością kontraktowania świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z drugiej – problemem jest deficyt kadry lekarskiej. Samorząd Częstochowy – w zakresie swoich kompetencji – wychodzi naprzeciw wyzwaniom, jakie stoją przed służbą zdrowia w naszym mieście.
– Wspieramy ochronę zdrowia poprzez remonty oddziałów czy inwestycje takie, jak w nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy na Zawodziu. Prowadzimy rocznie około 20 programów zdrowotnych i profilaktycznych, uruchamiamy też środki w sytuacjach kryzysowych, np. na interwencyjne szczepienia przeciw żółtaczce typu ,,A”. Aby sytuacja w służbie zdrowia trwale się poprawiła, potrzebni są jednak przede wszystkim lekarze – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Wspólnie z radnymi doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć działania, aby bardziej zainteresować lekarzy Częstochową i pracą w miejskim szpitalu. Stąd program ,,Dostępny lekarz”, realizowany w ramach programu „Teraz lepsza Praca”.
Samorząd chce zachęcić aspirujących, młodych lekarzy, aby związali się z Częstochową na jak najdłużej. Już w kwietniu Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie zachęt dla medyków. Przyjęte wówczas kryteria naboru do programu będą nieco modyfikowane – spory wpływ na ich kształt mają głosy docierające do samorządu ze środowiska medycznego. Program w takiej formie jak ,,Dostępny lekarz” nie istnieje obecnie w żadnym innym mieście w Polsce i jako inicjatywa pilotażowa jego realizacja będzie na bieżąco analizowana i – w razie potrzeby – dopasowywana do potrzeb.
Program składa się z trzech elementów (modułów). Pierwszy to stypendia – nabór chętnych już się rozpoczął. Miasto przyzna je studentom VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia zobowiążą się pracować w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego Gmina Częstochowa jest organem założycielskim przynajmniej przez 3 lata. Młodzi medycy taką decyzję będą musieli podjąć wkrótce po zakończeniu studiów (według obecnych kryteriów – do 12 miesięcy, po planowanych zmianach - do półtora roku).
Stypendium pieniężne (maksymalnie 2 tys. zł) będzie przyznawane na okres 9 miesięcy (czyli tyle, ile trwa rok akademicki). Na stypendium będą mogli liczyć ci, którzy zaliczyli w terminie V roku studiów, mają wpis na kolejny rok akademicki i uzyskali stosowną średnią ocen (według obecnych kryteriów 4,2, z propozycją obniżenia do 3,5). Stypendystom nie będzie wolno powtarzać roku, na który złożyli wniosek o stypendium. Nie będą mogli też korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów.
Drugi element programu – „Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza” – da młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS.
Trzeci moduł to ,,Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne”. Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych (w zależności od potrzeb szpitala). W tym roku na ten cel w miejskim budżecie przeznaczono 70 tys. zł, a na realizację wszystkich elementów programu w tym roku przewidziano wstępnie kwotę 200 tys. zł.
Z programu podnoszenia kwalifikacji będą mogły skorzystać osoby kształcące się na VI roku studiów medycznych polskich uczelni na kierunku lekarskim, rezydenci specjalizujący się w Miejskim Szpitalu Zespolonym, lekarze specjalizujący się w ramach etatu w tym szpitalu oraz lekarze o deficytowych specjalizacjach (określonych przez dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego).
17 lipca w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie prasowe poświęcone nowemu programowi. Obok prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka wziął w nim udział m.in. dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Michał Konieczny.
Skorygowane kryteria programu zostać jeszcze zatwierdzone na najbliższej sesji przez Radę Miasta. Ze szczegółami programu stypendialnego (według obecnych kryteriów) można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Częstochowy pod adresem:
https://bip.czestochowa.pl/artykul/2351/1161716/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-o-przyznanie-stypendium-studentom-vi-roku-studiow-ksztalcacym-sie-na-kierunku-lekarskim-w-ramach-programu-dostepny-lekarz
Od lipca trwa już nabór studentów chętnych do skorzystania z tej formy wsparcia. Wnioski będzie można jednak składać aż do 6 września 2019 r. z dopiskiem "Dostępny Lekarz - Centrum Obsługi Inwestora".
W załączeniu szczegółowy opis programu „Dostępny Lekarz”, będący załącznikiem do zarządzenia Prezydenta Miasta Częstochowy wprowadzającego tryb i zasady realizacji programu.
Źródło: UM Częstochowa