Pełna nazwa projektu to „uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia osób niepełnosprawnych wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym. System iPFRON+”. Projekt zakłada objęcie e-usługą wszystkich obecnych i nowych programów wsparcia realizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zgodnie z założeniami system ułatwi między innymi aplikowanie o środki z PFRON osobom niepełnosprawnym czy organizacjom pozarządowym. To jednak nie wszystkie zmiany. Bezpośrednio o środki, dzięki systemowi, będą mogły starać się także organizacje pozarządowe. Projekt ma pozwolić także na lepsze dopasowanie form pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym. W efekcie, dzięki nowej platformie każdą sprawę będzie można załatwić przez Internet, bez konieczności osobistego kontaktowania się z urzędem.
- Jesteśmy dziś na etapie projektu, ale myślę, że system iPFRON+ pozwoli nam jeszcze lepiej świadczyć usługi skierowane do osób niepełnosprawnych, pracodawców czy organizacji pozarządowych i na bieżąco je doskonalić. Można postawić taką tezę, że ten projekt jest kolejną cegiełką do tego, by sektor publiczny stawał się coraz bardziej otwarty, przejrzysty i przyjazny każdemu obywatelowi. To również przykład naszego strategicznego zadania polegającego na przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu – mówi Prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg.
Nowy system będzie intuicyjnym i funkcjonalnym narzędziem, w ramach którego będzie można także korzystać z wypracowanego i z sukcesem wdrażanego Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). Docelowo, dzięki systemowi, wsparciem zostanie objętych na wstępie 40 tysięcy osób niepełnosprawnych.