Zastąpienie samorządowych publicznych szkół placówkami prowadzonymi przez podmioty prywatne mogą zagrozić konstytucyjnym prawom obywateli - Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do MEN o stanowisko w tej sprawie.
Coraz więcej samorządów rozważa częściowe lub całkowite zastąpienie samorządowych publicznych szkół placówkami publicznymi prowadzonymi przez podmioty prywatne (osoby fizyczne lub prawne). RPO wskazuje, że takie zmiany, jeżeli dotyczą znaczącej części placówek oświatowych na terenie gminy lub powiatu, mogą zagrozić realizacji konstytucyjnych praw i wolności obywateli.
We wcześniejszych wystąpieniach rzecznika w tej sprawie wskazywano, że ustawa o systemie oświaty, w swej znacznej części, nie jest dostosowana do sytuacji, w której szkoły publiczne prowadzone przez podmioty prywatne stają się podstawą polityki oświatowej jednostki samorządu terytorialnego.
Rzecznik wskazał, na kwestię ustalania obwodu szkolnego, planowania sieci szkół i kierunków kształcenia oraz
stosowanie ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela w kontekście zasady równości.
Jak podkreśla RPO, przepisy zapewniające powszechny i równy dostęp do nauki zostały stworzone z założeniem, że każde dziecko będzie miało faktyczny dostęp do publicznych placówek prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, a przedszkola i szkoły prowadzone przez inne podmioty będą służyły tylko uzupełnieniu tej sieci.
Adam Bodnar zwrócił się szefowej MEN o przedstawienie stanowiska w sprawie oraz poinformowanie, czy rozważane są zmiany systemowe w tym zakresie.
Źródło: RPO/PAP