Dzięki uzyskaniu tzw. „białego certyfikatu", świadczącego o skutecznych działaniach na rzecz efektywności energetycznej, budżet miasta wzbogaci się o ponad pół miliona zł.
Częstochowa jest pierwszym samorządem, który wygrał przetarg organizowany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i uzyskał świadectwo efektywności energetycznej w ilości 689 ton oleju ekwiwalentnego.
Świadectwa (tzw. „białe certyfikaty") są przyznawane przez Prezesa URE za udokumentowane działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Po uzyskaniu dokumentu i dopełnieniu niezbędnych procedur Częstochowa została członkiem Rejestru Świadectw Pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii S.A.
Ponieważ certyfikaty są przyznawane w formie papierów wartościowych, miasto sprzedało je za 660 tys. zł.
Częstochowa od 2003 r. kształtuje i wdraża lokalną politykę energetyczną realizując między innymi program „Zarządzanie energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej miasta". Korzysta również ze zliberalizowanego rynku energii, czynnie uczestnicząc w nowatorskich platformach współpracy mających na celu kształtowanie zrównoważonej gospodarki energetycznej. Swoje działania opiera na zasadzie 5xE - Energia, Efektywność, Ekonomia, Ekologia, Edukacja.
Źródło: PAP S.A.