wtorek, 23 czerwca 2020

Częstochowska zakończyła 75. sezon artystyczny online! Co od września?

Filharmonia Częstochowska zakończyła 75. sezon artystyczny koncertem online, którego premiera odbyła się w piątek 19 czerwca na kanale YouTube

W trakcie weekendu film z Koncertem na zakończenie 75. sezonu artystycznego obejrzało ponad 1000 osób, czyli już w tym momencie znacznie więcej niż miejsc na widowni sali koncertowej!
Mamy świadomość, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu między artystami a melomanami i przeżywanych na żywo artystycznych wrażeń, których – mimo pośrednika jakim jest Internet - nie brakowało, czego wyraz znaleźć można w komentarzach pod filmikiem. Nie brakuje słów podziw dla kunsztu Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej, solistów, a także obu dyrygentów oraz tęsknoty za możliwością spotkania z muzyką w sali koncertowej.

Koncertem tym celebrujemy nie tylko finał niespełnionego jeszcze do końca Jubileuszu Filharmonii, ale także 250-tą rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów w dziejach muzyki Ludwiga van Beethovena. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej wykonała, będącą apoteozą tańca i rytmu, wspaniałą VII Symfonię A-dur. Natomiast Chór Filharmonii Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka zaprezentował pieśni i fragmenty z oratoriów Józefa Haydna, pierwszego klasyka wiedeńskiego, podziwianego przez Beethovena. Dyrektor artystyczny Filharmonii Adam Klocek wystąpił w potrójnej roli: dyrygenta, wiolonczelisty oraz opatrzył koncert słowem wstępnym. W części chóralnej usłyszeliśmy wykonania solistyczne: Tetyany Boretskiej-Kruk, Małgorzaty Siadlak, Agaty Widery i Michała Gębali, którym akompaniowała Olga Wowkotrub.


Przypomnijmy, że Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana podczas 75. sezonu artystycznego przez ponad trzy miesiące nie mogła organizować żadnych wydarzeń w swojej siedzibie. Nie zagrała też uroczystego koncertu jubileuszowego, którego datę byliśmy zmuszeni dwukrotnie przekładać. Za to nasze zespoły artystyczne pozostały niezwykle aktywne, czemu dawały wyraz w muzycznych produkcjach internetowych, których wysoka oglądalność i entuzjastyczne przyjęcie youtubowych melomanów pozwoliły nam trwać, choćby online, ale wciąż w artystycznym działaniu. Stąd decyzja o zorganizowaniu, po raz pierwszy w historii, wirtualnego koncertu na finał tego przedziwnego sezonu artystycznego.

Natomiast Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia Filharmonii planujemy 18 września, czyli na Inaugurację kolejnego sezonu, już w sali koncertowej, w formie i ze wszystkim wykonawcami, którzy mieli uświetnić Jubileusz w marcu. Na jego program złożą się utwory związane z samą Filharmonią, ale także z naszym Miastem. Oczywistym wyborem był Koncert skrzypcowy polskiego kompozytora, bo za patrona mamy urodzonego w Częstochowie wirtuoza skrzypiec, Bronisława Hubermana. I tak usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany i zarejestrowany na płycie przez Hubermana. Jego wykonawcą będzie Mariusz Patyra, nazywany polskim Paganinim, wybitny skrzypek, którego pierwszy raz podziwialiśmy w 2003 roku podczas koncertu zatytułowanego „Wielkie talenty, wielkie nadzieje” w ramach IV Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. W 2018 roku powrócił na Festiwal Hubermanowski już z recitalem mistrzowskim, a teraz uświetni Jubileusz 75-lecia Filharmonii. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka, który także specjalnie na tę okazję napisał utwór „In Paradisum” i tym samym zadebiutuje w Filharmonii Częstochowskiej w roli kompozytora. Wieczór jubileuszowy rozpocznie się poematem symfonicznym „Orawa” Wojciecha Kilara, gdyż ten wybitny twórca związany był z naszym miastem szczególnym sentymentem, niejednokrotnie podkreślanym podczas wizyt na Jasnej Górze. Filharmonicy Częstochowscy pod batutą Adama Klocka byli wykonawcami słynnego „Exodusu” Wojciecha Kilara podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80-tej rocznicy urodzin Mistrza.
W wykonaniu obu zespołów artystycznych, Chóru i Orkiestry, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha, zabrzmi podniosłe „Te Deum” Antonína Dvořáka, podkreślające uroczysty dla Filharmonii moment. Mamy nadzieję, że nic już tych planów nie zakłóci.

Na październik 2020 przypadał termin kolejnej edycji flagowego i jednego z najważniejszych cyklicznych wydarzeń w Filharmonii Częstochowskiej, czyli Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Tymczasem tryb przygotowań do tak dużej imprezy został poważnie zachwiany. Organizacja, promocja i należyte przygotowanie międzynarodowego festiwalu wymaga nakładu sił, czasu, zaangażowania i stabilizacji, których ponad trzy miesiąc nie mieliśmy, co więcej przyszłość dużych wydarzeń kulturalnych nadal stoi pod znakiem zapytania. Zadecydowano więc o przeniesieniu 13. edycji Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana na rok przyszły. Będzie to najprawdopodobniej wrzesień 2021. Wcześniej podobna decyzja zapadła w odniesieniu do 16. Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring, który ma mieć miejsce w czerwcu 2021. Podobny zabieg zastosowaliśmy w przypadku kolejnych dwóch wymagających przedsięwzięć: planowany na luty 2021 Konkurs Wokalny im. Reszków odbędzie się na początku 2022, a przypadająca na wrzesień 2021 kolejna edycja Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów jesienią 2022.


***
Film z Koncertem na zakończenie 75. Sezonu artystycznego dostępny na kanale YouTube https://youtu.be/43ARHoZ8fyM
Realizacja filmu: Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana / Nagrania, opracowanie i montaż - Piotr Tyras, Dawid Madej, Dariusz Madejski

Zdjęcia w załącznikach:
fot. Agnieszka Małasiewicz/Filharmonia Częstochowska
***


KASA FILHARMONII CZYNNA w godzinach 9.00-15.00 do 3 lipca!
 Od 4 lipca do 2 sierpnia 2020 przerwa urlopowa
We wtorki, czwartki i piątki zapraszamy osobiście do Filharmonii, od poniedziałku do piątku możliwość kontaktu telefonicznego. Kasa Filharmonii tel. 795 451 438 przyjmuje wyłącznie zwroty biletów zakupionych w Kasie Filharmonii (stacjonarnej i on-line).
W sprawie zwrotu biletów zakupionych w innych miejscach (portale biletowe, sieci sprzedaży itp.) należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorem imprezy lub miejscem zakupu biletu albo oczekiwać na wiadomość przekazaną przez podmiot sprzedający bilety.





Pełna i aktualizowana lista przeniesionych lub odwołanych koncertów dostępna jest na stronie internetowej Filharmonii http://bit.ly/Aktualizacja_zawieszonych_terminow oraz na naszym fanpage’u https://bit.ly/odwolane_i_przeniesione_imprezy