piątek, 18 marca 2016

Stereotypy na stos!

21 marca obchodzimy nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji pragniemy razem z Państwem świętować!

Happening „Stereotypy na stos” rozpocznie się 21 marca (poniedziałek) o godzinie 10.00 na parkingu Hali Sportowej w Częstochowie (ul. Żużlowa 4). Następnie, około godziny 11.00, nastąpi przemarsz (wzdłuż parkingu Hali) na mostek niedaleko ronda, gdzie Marzanna zostanie wrzucona do wody.

***

21 marca tradycyjnie ubierzemy Marzannę i razem ze społecznością lokalną dzielnicy Zawodzie-Dąbie w Częstochowie oraz zaproszonymi szkołami i placówkami pragniemy świętować ten radony dzień. Radosny z przynajmniej dwóch powodów. Jednym z nich jest pierwszy powiew wiosny. Drugim jest możliwość udowodnienia, że osoby z niepełnosprawnością, osoby z Zespołem Downa również posiadają niesamowite, piękne
i bogate wnętrze i wcale nie trzeba się ich bać…

Stereotypy na stos! Tak nazywa się akcja, podczas której Marzana zostanie ubrana w stereotypy na temat osób
z niepełnosprawnościami. Na stosie spłoną hasła takie jak: „inny”, „down”, „inwalida”, „samotność”, ale również… „wszyscy niepełnosprawni są upośledzeni umysłowo”, „dzieci gorszego Boga”, rodziny mające dzieci niepełnosprawne wstydzą się swojej niepełnosprawności, ukrywają swoje dzieci niepełnosprawne”, „niepełnosprawność to kara...”.

Mało tego! Jak każda Marzanna, również i ta zostanie utopiona…, aby mieć pewność, że stereotypy do nas nie powrócą.


Całej akcji będzie towarzyszyć aktywna animacja oraz integracja wszystkich uczestników.

Akcja „Stereotypy na stos” zostanie zorganizowana w ramach projektu DOWN-LOVE, dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.

Projekt DOWN-LOVE jest pomnikiem pamięci po zmarłym 25 lutego 2013 roku Karolu, bracie fundatora i prezesa Fundacji Oczami Brata,
Pawła Bilskiego. Karol miał Zespół Downa, zmarł w wieku 30 lat,
w koszulce, na której było napisane „miłość zostaje tutaj”. Projekt DOWN-LOVE w głównej mierze edukuje na temat niepełnosprawności. Przez cały rok organizowane są warsztaty, podczas których instruktorzy rozmawiają na temat niepełnosprawności z uczniami z różnych klas, ze szkół o różnym szczeblu. Do lutego 2016 roku, przez blisko dwa lata w projekcie wzięło udział około 1500 uczestników. Rok po śmierci Karola powstała Fundacja Oczami Brata, która patrzy na świat oczami Karola, oczami osób z niepełnosprawnością.

A i jeszcze jedno! Pamiętaj, aby w te dni założyć kolorowe skarpetki!

Każdy dzień jest dobry na zakup lub odnalezienie w szafie kolorowych skarpetek. Najlepiej, aby były trzy. W Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - musimy mieć kolorowe, założone skarpetki, aby zwrócić na siebie uwagę. Bo jeśli ktoś zwróci nam uwagę, że mamy jedną inną, sięgającą do kolan, kolorową skarpetkę to odpowiemy mu, że właśnie czekamy, aby nas zaczepił. Wtedy mamy okazję, aby mu powiedzieć, że jesteśmy rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi, znajomymi – bardzo fajnego, może stojącego obok, faceta/dziewczyny z Zespołem Downa, który bardzo wszystkich kocha i prosimy tylko o to, że kiedy spotka kogoś takiego to, aby traktował go tak jak każdego innego człowieka.
Po postu, żeby mój syn, brat, siostra, znajomy miał prawo być jednym z nas!

Co jeszcze w pierwszy Dzień Wiosny?

W tym dniu od godz. 11.30 na Hali Sportowej Częstochowa odbywać się będzie Przedszkoliada, czyli olimpiada sportowa dla najmłodszych uczniów z terenu miasta Częstochowa. Na przedszkolaków czekają nie tylko zawody sportowe, ale również poczęstunek oraz strefa animacji (malowanie twarzy, dmuchańce). Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Częstochowie. Akcja ma na celu integrację między przedszkolakami z terenu miasta Częstochowa.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym dniu!