Podczas spotkania dyskutowano o działaniach na rzecz mieszkańców miasta, znajdujących się w trudnej sytuacji: bezpłatnych koloniach dla kilkuset dzieci oraz programie wsparcia rodziny „Jasne że tak”, zakładającym m.in. pomoc zarówno najmłodszym, jak i dorosłym częstochowianom oraz zwiększenie efektywności funkcjonowania rodzin zastępczych.
- Chcemy pomagać rodzinom i młodym częstochowianom, których najbliższe otoczenie przeżywa trudności. Umożliwiamy więc dzieciom i młodzieży skorzystanie z bezpłatnych wakacyjnych wyjazdów. Poszerzamy także działania o nowy projekt, który kompleksowo i wielowymiarowo zajmie się wspieraniem rodzin w wychodzeniu z sytuacji kryzysowych – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
O szczegółach działań opowiadali także dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk oraz przedstawiciele podmiotów realizujących zadania: prezes Stowarzyszenia na rzecz pomocy dziecku i rodzinie "Dla Rodziny” Lidia Zeller" oraz przedstawicielka Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej Liliana Ociepa.
Bezpłatne wyjazdy kolonijne
Podczas tegorocznych wakacji ponad 320 najbardziej potrzebujących dzieci z terenu Częstochowy wyjedzie na bezpłatne kolonie letnie.
Miasto przeznaczyło 160 tys. zł (środki Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) na sfinansowanie wakacyjnego pobytu dla 160 częstochowskich dzieci.
Uczestnicy to podopieczni świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, placówek wsparcia dziennego, placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, klubów abstynenckich oraz dzieci skierowane przez Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie. Organizacją kolonii zajmie się Polskie Towarzystwo Krajoznawcze z Zielonej Góry.
Dodatkowo, dzięki współpracy miasta i MOPS-u z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym, na darmowe turnusy do Zawoi oraz Jastrzębiej góry wyjedzie 150 dzieci z rodzin korzystających z pomocy MOPS oraz umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Częstochowy.
Oprócz tego 13 dzieci objętych wsparciem MOPS wyjedzie na kolonie w ramach zadania realizowanego przez Kuratorium.
"Wsparcie rodziny – jasne, że tak”
Projekt zakłada utworzenie poradni dla rodziny i punktu interwencji kryzysowej dla dzieci - PIKUŚ, a także wzmocnienie działań pomocowych, rozwijanie asystentury rodzinnej oraz instytucji rodzin wspierających. Całość ma wspierać rodziny w wypełnianiu ich funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Działanie jest odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby częstochowian (również tych najmłodszych), dla których powstanie punkt wsparcia. To także kontynuacja polityki społecznej miasta, która opiera się na zacieśnianiu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Zaplanowane w projekcie działania mają prowadzić do zwiększenia oferty w zakresie wsparcia prewencyjnego rodziny, a także ograniczać umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej. Z drugiej strony mają wspomóc doskonalenie osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą oraz zapewnić bezpieczeństwo dzieciom znajdującym się w sytuacji kryzysowej. Projekt skierowany jest do rodzin zastępczych oraz kandydatów na te rodziny, jak również do rodzin zagrożonych występowaniem różnego rodzaju trudności oraz dzieci i młodzieży doświadczających przemocy w rodzinie, zaniedbanych i znajdujących się w sytuacji kryzysowej.
Projekt realizowany będzie w ramach Priorytetu IX Włączenie społeczne, Działanie 9.2 Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałanie 9.2.5 Rozwój usług społecznych.
Okres realizacji: lipiec 2016 – styczeń 2018
Liderem projektu jest Gmina Miasto Częstochowa, a realizatorem Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Projekt zakłada także udział dwóch partnerów: Stowarzyszenia na rzecz pomocy dziecku i rodzinie "DLA RODZINY" oraz Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej.
Budżet projektu sięga ponad 2 mln. 300 tys. zł, z czego większość to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020.
W ramach wsparcia i rozwoju asystentury rodzinnej i innych form pracy z rodziną zostaną utworzone kolejne stanowiska w zakresie asystenta rodziny oraz zorganizowane grupy wsparcia, szkolenia i warsztaty m.in. w celu utworzenia instytucji rodzin wspierających.
Usługi poradni dla rodziny, będą kierowane będą zarówno do dzieci, jak i do dorosłych członków rodzin. W ramach pracy poradni zapewnione zostaną specjalistyczne usługi obejmujące rodziny kompleksową pomocą w zakresie:
- psycholog dziecięcy - wspieranie wychowawcze funkcji rodziny, pomoc psychologiczno-pedagogiczna dzieci, młodzieży jak i dorosłych;
- terapeuta/psychoterapeuta - prowadzenie terapii zaburzeń, rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych, wszechstronne wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży;
- psychiatra - diagnozowanie autyzmu, ADHD, zaburzenia zachowania, zaburzeń lękowych, nastroju, odżywiania, snu i inne;
- rehabilitant - ocena rozwoju i terapia;
- seksuolog dziecięcy - diagnoza i psychoterapia wynikająca z nieprawidłowości w rozwoju psychoseksualnym;
- mediator - prowadzenie mediacji w sprawach rodzinnych, kształcenie i rozwijanie umiejętności negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej;
- dietetyk - konsultacje i ułożenie diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Program żywieniowy będzie uwzględniać stan zdrowia i preferencje żywieniowe, a także styl życia dzieci i dorosłych z uwzględnieniem zasad racjonalnego żywienia;
- psychoterapia przeznaczona dla dorosłych znajdujących się w sytuacji kryzysów życiowych, mających problemy w relacjach z ludźmi, mających zaniżoną samoocenę.
Specjaliści oprócz indywidualnej pracy z klientem, będą dodatkowo prowadzić warsztaty, szkolenia oraz grupy wsparcia.
Punkt Interwencji Kryzysowej dla dzieci PIKUŚ - przy placówce wsparcia dziennego zostanie utworzona placówka opiekuńczo-wychowawcza z możliwością pomocy hostelowej.
Realizacja zadania pozwoli na ujawnienie sytuacji kryzysowych i przełamywanie stereotypów w odniesieniu do sytuacji przemocy, da możliwość przezwyciężania lęków przed oceną środowiska i obawą przed wkroczeniem służb społecznych w życie rodziny. Pozwoli także dotrzeć z pomocą do dzieci i ich bliskich dotkniętych przemocą, zaniedbaniem, sytuacją kryzysową, pozostawionych bez opieki dorosłego, narażonych na niebezpieczeństwo, potrzebujących krótkoterminowej pomocy i wsparcia do czasu rozwiązania sytuacji kryzysowej, będących w chronicznym kryzysie.
Dzięki pomocy bezpośredniej dla dziecka, działania mają dotrzeć również do rodziców/opiekunów, potrzebujących wsparcia. Dzieci opuszczone, zaniedbane będą mogły skorzystać z pomocy socjalnej (wyżywienie i odzież). Będzie też możliwość uzyskania pomocy prawnej oraz informacji w ramach kontaktu telefonicznego.
Grupa docelowa projektu
Oferta planowanych w ramach projektu działań skierowana jest do osób bezpośrednio korzystających z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny (w tym szczególnie rodzin zastępczych), kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzących rodzinne domy dziecka, a także rodzin biologicznych (objętych wsparciem asystenta rodziny) przejawiających różnego typu dysfunkcje (np. patologie społeczne, zaburzenie struktury z powodu rozpadu małżeństwa, braku wiedzy i kwalifikacji do wychowania dzieci). W Poradni dla rodziny wsparcie otrzyma min.150 os. w tym 50 dorosłych.
Z usług Punktu Interwencji Kryzysowej dla dzieci skorzystają osoby niepełnoletnie doświadczające przemocy w rodzinie (fizycznej, psychicznej, seksualnej), zaniedbane, w sytuacji kryzysowej, pozostawione bez opieki, narażone na niebezpieczeństwo, potrzebujące krótkoterminowej pomocy i wsparcia do czasu rozwiązania sytuacji kryzysowej oraz niepełnoletni w chronicznym kryzysie (min 35 dzieci).
Źródło: PAP S.A.