- Wyznaczyło ją Biuro Ochrony Rządu - mówi Stanisław Słyż, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych UM Częstochowy.
- Będzie ona biegła od ul. Klasztornej do 7 Kamienic, następnie do pasażu Bareły, od pasażu do ul. 3. Maja, potem znów do pasażu i dalej pod murami Jasnej Góry.
Strefa zamknięta dla ruchu kołowego będzie otoczona ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Sobieskiego, al. Wolności, Kościuszki, Armii Krajowej, Jana Pawła II, ul. Rynek Wieluński, św. Rocha i św. Jadwigi. W przeddzień przyjazdu papieża, tj. 27 lipca mieszkańcy oraz dostawcy będą mogli poruszać się w tym obszarze w godz. 15-18.
Przejezdne na terenie Częstochowy będą z kolei wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe. Wokół strefy zamkniętej poruszać będzie się można ulicami: Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności, Sobieskiego, św. Kazimierza/Augustyna, Główną, św. Jadwigi. Ul. św. Rocha od skrzyżowania z ul. św. Jadwigi do skrzyżowania z al. Jana Pawła II będzie wyłączona z ruchu.
Na kilkunastu ulicach w mieście będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy w celu umożliwienia tam parkowania autokarów. Będą to ulice: Łódzka (w kierunku od Sejmowej do Okulickiego), Mirowska (w kierunku od Srebrnej do Morenowej), Morenowa (w kierunku od Mirowskiej do Komornickiej), Srebrna (w kierunku od Komornickiej do Mirowskiej), droga na południe od Hurtowni Center (w kierunku od Bojemskiego do Korfantego), Równoległa (w kierunku od Jagiellońskiej do Niepodległości), Źródlana (w kierunku od Niepodległości do Jagiellońskiej), Piastowska (w kierunku od Zaciszańskiej do Przestrzennej), Przestrzenna (w kierunku od Konwaliowej do Głównej), Tatrzańska (w kierunku od Lwowskiej do Wielkoborskiej), Dobrzyńska (w kierunku od Wielkoborskiej do Lwowskiej), Lwowska (w kierunku od Dobrzyńskiej do Tatrzańskiej), Białostocka (w kierunku od Legnickiej do Radomskiej) i równoległa do niej droga wzdłuż cmentarza (w kierunku od Radomskiej do Legnickiej).
- Szacujemy, że do Częstochowy przyjedzie od ok. 2,5 do 3 tys. autokarów z pielgrzymami - twierdzi Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora MZDiT w Częstochowie. - Wyznaczyliśmy w mieście 11 stref, gdzie te pojazdy będą mogły parkować.
Autobusy MPK kursujące pierwotnie przez teren zamknięty pojadą w tych dniach objazdami. Al. Wolności i Kościuszki będzie kursowało tymczasowo aż trzynaście linii autobusowych. Częstotliwość kursów niektórych z nich będzie zwiększona, podobnie jak tramwajów.
- 27 lipca zachowane będą sobotnie rozkłady jazdy z tą różnicą, że w miasto wyjedzie więcej autobusów przegubowych - informuje Robert Madej, zastępca prezesa MPK w Częstochowie.
- W dniu wizyty papieża planujemy zwiększyć częstotliwość na liniach 10, 11, 12, 16, 17, 22, 24 i 26. Autobusy będą jeździć co kwadrans, a tramwaje na głównych odcinkach co 4 minuty.
Jeszcze przed wizytą papieża miasto chce poddać liftingowi Plac Rady Europy, a także położyć nową nawierzchnię w ciągu ulic Wyszyńskiego, Jadwigi, Krzysztofa. W tym drugim przypadku wszystko zależeć będzie jednak od uzyskania środków zewnętrznych.
- Jeśli do końca czerwca otrzymamy potwierdzenie, że otrzymamy te środki, to cykl technologiczny pozwala nam na to, żeby położyć te nawierzchnię do 24 lub 25 lipca - przekonuje Sosnowski
Mapa zamknięcia ruchu w czasie wizyty Papieża:
http://czest.info/wizyta-Papieża-mapa-zamknięcia-ruchu
Źródło: MZDiT w Częstochowie